Facebook
POWIAT. II Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych – “Lalka na Scenie”

2017-07-22 10:00:51

W ubiegły weekend (14.07-16.07) do krainy teatralnej przygody zabrały swoich widzów jedyne w swoim rodzaju marionetki i pacynki. Doskonale dopasowując się do przestrzeni Teatru Rampa oraz Rynku Nowego Miasta przeniosły widzów do świata marionetek i pacynek pozwalając na odkrycie wielowiekowej tradycji teatrów ulicznych

Siedząc na poduchach, kocach, widzowie mogli podziwiać festiwalowe spektakle. Prócz spektakli, aktorzy z przyjemnością odkryli przed widzami tajniki trudnej sztuki, jaką jest poruszanie marionetką i pacynką, także pokazali „od kuchni” swoją scenę teatralną — w przypadku teatrów ulicznych: profesjonalnych parawanów.
Podczas II Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” tradycję teatru ulicznego przybliżyli światowej sławy artyści pod okiem guru sztuki władania marionetką – Ivana Gontko – Dyrektora Artystycznego Festiwalu. Wraz z córką Ivanką zaprezentowali historię legendarnego hiszpańskiego bohatera Dona Juana, który dla miłości był zdolny do wielu niegodziwych czynów. Równie Czeszki: Miroslawa Vydrová, Marcela Šiková, Pavlína Kordová z teatru DIVADLO BORIVOJ przybliżyły legendę trzech dzielnych bohaterów: Długiego, Wysokiego i Bystrookiego, którzy pomogli Księciowi pokonać Bazyliszka i zdjąć zaklęcie z ukochanej Księżniczki. Dzięki występom Mr Punch’a & Judy and baby widzowie mieli okazję poznać klasykę tradycji brytyjskiego teatru ulicznego Covent Garden w wykonaniu Professora Clive’a Chandlera. Z pomocą tych niezwykłych pacynek przybliżył pełną niesnasek relację między Mr Punch’em i jego żoną Judy. Włoskim odpowiednikiem bohatera brytyjskiego, który zawitał na Festiwalu był Pulcinell. Dzięki swoim umiejętnościom rozbawiał gości nie tylko swoim włoskim charakterem, ale także specyficzną rozśmieszającą barwą głosu. Wyraźny akcent zaznaczył Vitez Laszlo – węgierski bohater, który w sposób efektywny uciekał przed śmiercią. Swoje umiejętności malarskie z wielką gracją przedstawiła – jedyna na świecie malująca obrazy marionetka w pełnej barw katarynce – Dona Isabella. To wszystko i jeszcze więcej działo się podczas II Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”.
Kolejna edycja już za rok!
Festiwal „Lalka na Scenie” już dziś zaprasza widownię na kolejną edycję, która odbędzie się 14-15 lipca 2018 roku. Wszelkie informacje będą na bieżąco zamieszczane na:
www.fundacjameritum.pl oraz www.facebook.com/Lalkanascenie.

Fot. Lalka na Scenie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *