POWIAT. Kolej do Zegrza – są chęci, brak konkretów

2015-10-16 7:50:10

W piątek 16 października w Zegrzu Południowym nastąpiło podpisanie listu intencyjnego w sprawie rewitalizacji linii kolejowej nr 28 na trasie Wieliszew–Zegrze. Na razie jednak brak jest konkretów, kiedy takie połączenie miałoby się pojawić.

Jak przekonują samorządowcy jest szansa na przywrócenie połączeń kolejowych do Zegrza. List intencyjny w tej sprawie podpisali w piątek 16 października w Zegrzu przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego, PKP PLK S.A., Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie oraz najważniejsi samorządowcy powiatu legionowskiego i pułtuskiego.

PKP studzi zapał

– Rok temu w ramach happeningu inicjatorzy tej idei przejechali koleją z Legionowa do Zegrza udowadniając tym samym, że rewitalizacja tego połączenia jest możliwa, że jest to tylko kwestia techniczna. Założyliśmy sobie cel do którego jest nam coraz bliżej – powiedział starosta Robert Wróbel. Studził zapał Maciej Kaczorek, pełnomocnik zarządu ds. planowania PKP Polskie Linie Kolejowe, który stwierdził, że linia na tym odcinku wymaga znacznej odbudowy dlatego, że nie była eksploatowana od bardzo wielu lat i uległa znacznej degradacji. – Jest potrzeba zbudowania węzła, który zintegruje transport kolejowy z transportem drogowym. (…) Jeśli mówimy o kosztach to wiem, że będzie to kwota 17 mln zł. Teraz będziemy doprecyzowywać z naszymi partnerami, z Zarządem Transportu Miejskiego, czy ze starostwem powiatowym w jaki sposób chcemy sformułować ten węzeł przesiadkowy na końcu. To też będzie istotny czynnik kosztów – stwierdził Maciej Kaczorek.

Odbudowa nawierzchni na całym odcinku

Rewitalizacja linii kolejowej nr 28 Wieliszew–Zegrze będzie obejmowała przede wszystkim odbudowę nawierzchni na całym ponad 3,7 km odcinku linii. Ponadto na stacji Wieliszew wyremontowany zostanie tor stacyjny i pojawi się nowy peron. Dzięki temu Szybka Kolej Miejska będzie mogła ponownie uruchomić regularne połączenia kolejowe zawieszone w 1994 roku. – To połączenie ma służyć nie tylko mieszkańcom powiatu legionowskiego, ale również okolicznych powiatów, zwłaszcza powiatowi pułtuskiemu, czy nowodworskiemu. I mieszkańcom Warszawy w drugą stronę. To bardzo ważny aspekt, aby w łatwy i prosty sposób dojechać nad jezioro i korzystać z atrakcji tego terenu bez stania w korkach – przekonywał wiceminister Jan Grabiec.

Węzeł przesiadkowy w Zegrzu

Rewitalizacja tej linii ma wpłynąć na podniesienie efektywności transportu kolejowego w północnej części województwa mazowieckiego. Z kolei ZTM w porozumieniu z zainteresowanymi gminami i powiatami ma przywrócić połączenia kolejowe na trasie Wieliszew–Zegrze. Dzięki temu powstanie również węzeł przesiadkowy w Zegrzu dla osób podróżujących do Warszawy od strony północnej. Podpisany list jest kontynuacją zawartego w lutym br. pomiędzy Zarządem Województwa Mazowieckiego i PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. listu intencyjnego na realizację planu rozwoju infrastruktury kolejowej w województwie mazowieckim przy wsparciu unijnych środków na lata 2014-2020. Warto również dodać, że teren pod inwestycję jest przygotowany od grudnia ubiegłego roku. Wtedy to, starostwo rozwiązało umowę z firmą Logis, zarządzającą kilka lat tym terenem. Tym samym miejsce na przystanek dla pociągów czeka już na inwestora remontu linii.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

2 komentarze

  1. racjonalista odpowiedz

    PO prostu dno, a samogorzewski już sie poci ,denerwuje, i opryskliwie zchowuje to cechuje……

  2. PO to dno odpowiedz

    Kolejna kiełbasa wyborcza kandydatów Platformy Obywatelskiej. O rozbudowie dk61 i budowie szpitala peowcy trąbią od wielu lat przed każdymi wyborami, po cisza. 8 lat rządów PO a Legionowo “jedzie” na długach bez żadnych spektakularnych osiągnięć czy inwestycji. Zamiast dworca PKP którego utrzymanie będzie kosztować nas wszystkich, trzeba było poważnie myśleć o szpitalu, choć rządzący miastem peowcy leczą się prywatnie (stać ich) a zamiast leczenia starszym proponują park (tańszy). Jedyna możliwość realnego rozwoju miasta i powiatu to POgonić całe towarzystwo wzajemnej adoracji, uwikłane w układ towarzysko-kolesiowsko-biznesowo-polityczny. Szkoda głosu na sitwę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *