POWIAT. Kto z naszego powiatu do parlamentu?
2015-09-22 1:45:56
15 września o północy upłynął termin zgłaszania list wyborczych kandydatów na posłów i senatorów RP w Państwowej Komisji Wyborczej. Łączna liczba kandydatów z naszego okręgu wyborczego wyniosła 195. My postanowiliśmy sprawdzić, kto z naszego powiatu „załapał się” na listy…
Łączna liczba kandydatów z naszego okręgu wyborczego nr 20 obejmującego powiat legionowski, nowodworski, warszawski zachodni, grodziski, piaseczyński, otwocki wyniosła 195 z czego 107 to mężczyźni a 88 to kobiety. Kandydatów do Senatu z okręgu nr 40 mamy tylko dwóch.
PO postawiło na Grabca
Z ludzi związanych z naszym powiatem najwyżej na liście wyborczej PO w naszym okręgu znalazła się Kinga Gajewska. Obecna radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego jest 7. na liście PO. 14. miejsce zajęła była radna Rady Powiatu Legionowskiego prawniczka z Jadwisina Olga Wierzbicka. 19. na liście jest Magdalena Jóźwiak-Kurpiewska pedagog z Legionowa. A ostatni, 24. na liście znalazł się były starosta powiatu legionowskiego, a obecnie wiceminister w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Jan Grabiec. W wyborach do Senatu kandydatką PO z okręgu nr 40 obejmującym swoim zasięgiem powiat legionowski, będzie sprawująca obecnie mandat senatora Anna Aksamit.
Błaszczak „jedynką” PiS
Zgodnie z przewidywaniami „jedynką” w naszym okręgu wyborczym z listy Prawa i Sprawiedliwości jest legionowianin Mariusz Błaszczak. Nie ma w tym żadnej niespodzianki. Mariusz Błaszczak to od lat jeden z najbardziej zaufanych współpracowników prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Na 18. miejscu znalazł się Konrad Michalski. Kandydat PiS to były miejski radny i niedawny kandydat na prezydenta Legionowa, który przegrał z Romanem Smogorzewskim znaczną różnicą głosów. Zaś kandydatem PiS do Senatu w naszym okręgu wyborczym jest prof. Jan Żaryn, m.in. historyk, pracownik IPN, autor tekstów w „Gazecie Polskiej” i „w Sieci”.
Trójka z PSL
Na listach ludowców z okręgu 20. znajdziemy trzy osoby z powiatu legionowskiego. „Trzynastka” na liście PSL przypadła Przemysławowi Cichockiemu. Legionowianin jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa UW, radnym Legionowa, a obecnie pracuje w gabinecie u wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. 21. miejsce na liście zajmuje Magdalena Górska, absolwentka SGH. Jest kuratorem i producentem teatralnym. Działa na rzecz rozwoju kultury i promocji teatru. Prowadzi bloga „Kultura nie boli”. Pracuje w legionowskim ratuszu. 23. na liście PSL jest z kolei mieszkanka Skrzeszewa Aleksandra Wojciechowska, absolwentka Ekonomii na SGGW w Warszawie. Od ponad 3 lat współpracuje ze Szpitalem Onkologicznym w Wieliszewie. Jest członkiem stowarzyszenia dla chorych na nowotwory „Pacjent jest najważniejszy” oraz „Szpital dla Powiatu Legionowskiego”.
Nasi na liście KORWiN
Na liście wyborczej komitetu Wyborczego KORWiN znalazły się 3 osoby z powiatu legionowskiego. Wysokie, bo 5. miejsce zajęła Magdalena Piwnikiewicz. Kandydatka do parlamentu jest doktorantką literaturoznawstwa i prezesem legionowskiego oddziału Partii KORWiN. 7. na liście to kolejna legionowianka Gabriela Wodzyńska. Kandydatka jest studentką zarządzania, a jednocześnie wiceprezes legionowskiego oddziału KORWiN. Na 12. miejscu listy znajdujemy Sławomira Guzika, mieszkańca Jabłonny. Pełni on funkcję sekretarza legionowskiego oddziału Partii KORWiN. Wcześniej przez wiele lat działał w Kongresie Nowej Prawicy.
Nowoczesna Ryszarda Petru
Aż 4 kandydatów z powiatu legionowskiego znajdujemy w naszym okręgu na liście do Sejmu Nowoczesna Ryszarda Petru. 4. na liście jest politolog z Rajszewa Agnieszka Rynecka. „Siódemkę” obstawił magister pożarnictwa Cezary Pietruch z Jabłonny. 15. na liście jest politolog Aleksandra Bednarek, a 19. to ekonomista Błażej Banasik. Oboje reprezentują Legionowo.
Zjednoczona Lewica
Jednego kandydata z powiatu legionowskiego można znaleźć na liście wyborczej Zjednoczonej Lewicy (koalicja SLD, TR, PPS, UP i Zielonych). Na 10. miejscu znalazł się Piotr Trzaskoma (SLD), który jest mieszkańcem Dąbrowy Chotomowskiej. Kandydat do parlamentu ubiegał się wcześniej o stanowisko sołtysa, ale przegrał wybory z Radomirem Czauderną (PiS).
Student w KWW Zbigniewa Stonogi
Na liście wyborczej komitetu Zbigniewa Stonogi na 5. miejscu znajdziemy studenta z Legionowa Daniela Zalewskiego. Natomiast 14. na liście KWW „Kukiz’15” jest Jerzy Caliński, informatyk z Olszewnicy Starej. Partia Razem nie posiada żadnego mieszkańca na swojej liście z naszego powiatu.
DARIUSZ BURCZYŃSKI
Zdjęcie: www.flickr.com
3 komentarze
Niestety pan redaktor Burczyński zachował się nieprofesjonalnie, żeby nie napisać mocniej (w kontekście zdjęcia ilustrującego artykuł).
Kolejność partii w artykule jest oczywiście przypadkowa?:)
Dlaczego dla komitetów wyborczych “KUKIZ15” oraz Zbigniewa Stonogi poświęcił Pan aż całe dwie linijki?
Dlaczego jak przy innych komitetach nie ma wytłuszczonej nazwy komitetu i następnie parę słów o kandydacie?
Dziennikarz to osoba postronna, potrafiąca przedstawić opisywaną sprawę obiektywnie – tu tak na pewno nie jest.
Pozdrawiam wszystkich i życzę nam Wszystkim lepszej Polski – czas się obudzić….
Tylko nie Po, tyle lat niszczenia całej Polski.