POWIAT. Łódź poszła na dno

2015-08-12 7:58:37

W niedzielę 9 sierpnia o godzinie 13.55 ratownicy legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zauważyli przewróconą łódź na Jeziorze Zegrzyńskim. Chwilę później doszło do następnej wywrotki. Łącznie w ostatni weekend wywróciły się 4 łodzie.

W niedzielę 9 sierpnia o godzinie 13.55 ratownicy legionowskiego WOPR zauważyli ze swojej siedziby w Zegrzu Południowym przewróconą łódź na Jeziorze Zegrzyńskim. Na miejscu zastali 2 osoby, które zostały przetransportowane do brzegu. Łódź została postawiona przez właścicieli. Załoga po kilku minutach powróciła do bazy. To jednak nie jedyny wypadek.

Miejsce przewrócenia pierwszej z łodzi zabezpieczyła jednostka OSP Krubin, która asekurowała ekipę stawiającą łódź na rzece. Do kolejnej podobnej akcji doszło chwilę później. O godzinie 14.03 Centrum Powiadamiania Ratunkowego powiadomiło o przewróconej łodzi koło portu Mazowsze w Białobrzegach. Na miejsce natychmiast wysłano łodzie ratunkowe oraz karetkę wodną. Po dopłynięciu na miejsce zgłoszenia ratownicy zauważyli 2 osoby stojące po pas w wodzie, jak się okazało osoby te stały na boku w pełni zatopionej łodzi, którą wcześniej płynęli. Jedną z osób chwilę wcześniej zabrała przepływająca w pobliżu prywatna motorówka. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Działania załóg WOPR polegały na przetransportowaniu uratowanych osób i odholowaniu łodzi do brzegu.

Aby wydobyć łódź, na dno musiał zejść nurek, który przymocował do niej specjalne balony wypornościowe, dzięki czemu łódź została podniesiona z dna. Działania ratowników trwały ponad 2 godziny. W akcji udział brały 3 załogi WOPR oraz karetka wodna.

– Przy wietrznej pogodzie do wywrotek łodzi dochodzi nawet kilka razy dziennie. Najczęściej tego typu wywrotkom ulegają lekkie, niezabudowane łódki żaglowe typu omega. Tylko w weekend doszło do 4 wywrotek – mówi dyżurny legionowskiego WOPR. -Sierpień i tak jest spokojniejszy, ponieważ mniej wieje – dodaje. W minionym tygodniu łącznie doszło do wywrotek 5 łodzi.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

Zdjęcia: Tomasz Kołodziński

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *