LEGIONOWSKI. Masowe, niezgodne z prawem wycinki drzew

2017-03-08 8:42:31

W ostatnim miesiącu zanotowano 12 zgłoszeń nielegalnej wycinki drzew. Dotyczą one działek leśnych na terenie gmin Jabłonna, Legionowo i Wieliszew. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło miejscowości Olszewnica Stara, Topolina, Skrzeszew i Poddębie

Przed tygodniem pisaliśmy o wycince mającego w obwodzie ponad 3 m dębu szypułkowego w Jabłonnie, a obecnie dotarły do nas informacje o podobnym przypadku z Wieliszewa. Po nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, która dopuściła wycinanie niektórych drzew na prywatnych działkach przez ich właścicieli, dochodzi także do wycinek niezgodnych z prawem wycinek na masową skalę.

Na masową skalę

Do starostwa powiatowego w Legionowie w ostatnim miesiącu wpłynęło 8 oficjalnych zgłoszeń dotyczących wycinki drzew na gruntach leśnych oraz 2 anonimowe. Ponadto pracownik starostwa wykrył 2 kolejne przypadki, gdzie wycięto las. Powierzchnia tych wycinek dotyczyła działek rolnych o powierzchni 5 ha oraz działek leśnych o powierzchni około 4 ha. Niestety często są to działania niezgodne z prawem wykonywane na potrzeby lokalnych deweloperów.

Niezgodnie z prawem

W wyniku 7 interwencji w terenie, w 5 przypadkach okazało się, że wycinki były wykonywane na gruntach leśnych, a więc bezprawnie. O tych zdarzeniach została poinformowana policja oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Zgodnie z art. 158 ust. 1 ustawy Kodeks wykroczeń – Właściciel lub posiadacz lasu, który dokonuje wyrębu drzewa w należącym do niego lesie albo w inny sposób pozyskuje z tego lasu drewno, niezgodnie z planem urządzania lasu albo bez wymaganego zezwolenia podlega karze grzywny.

WD.

Komentarze

4 komentarze

 1. andI odpowiedz

  TW FILANTROP siedzi blisko źródła, a więc wszystko wie najlepiej. A za pieniądze z ratusza napisze w internecie zawsze to co trzeba……

  1. Krzysztof odpowiedz

   Poprawka, pieniądze nie są “z ratusza” lecz z naszych kieszeni. Ratusz nie ma ani złotówki swoich pieniędzy. Podobnie Roman i cała jego wesoła ferajna.

 2. Filantrop odpowiedz

  Ich lesniczy jest jak TW Wolfgang jest po prostu ich. Jemu trudnych pytan sie nie zadaje. On nie wycina on sadzi.

 3. kaśka odpowiedz

  Może wrócicie do rozmowy z Nadleśniczym w sprawie wycinki lasu na Ludwisinie.
  Proszę się spytać kiedy zamierzają uprzątnąć las po tej dewastacji lasu, mnóstwo gałęzi leży na ziemi . Składowano tylko pnie drzew zaś same ich konary i inne gałęzie zalegają w lesie.
  Czy to nie spowoduje w okresie ocieplenia ryzyka pożaru w lesie ?
  A co ze śladami po pracujących maszynach? Kiedyś dało się jeździć po pozostałościach okopów rowerem teraz jest to ryzyko utraty zdrowia gdyż wszystko jest poniszczone, przeorane i łatwo o wywrotkę. Samo chodzenie już jest utrudnione bo leży tam pełno odpadów po wycince. Czemu niektóre drzewa ścięto i nadal leżą w lesie ? Po co to zrobiono?Jakoś przy ścinaniu i wywożeniu działali błyskawicznie a teraz nikogo ani widu ani słychu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *