POWIAT. Odbierają prawa jazdy

2015-08-01 1:04:48

Po blisko 2,5 miesiąca od zaostrzenia kar w przepisach o ruchu drogowym, postanowiliśmy sprawdzić ile praw jazdy zostało odebranych w naszym powiecie i kto najczęściej je tracił. Jak się okazało, dozwoloną prędkość 4 razy częściej przekraczają mężczyźni. Do czwartku 30 lipca odebrano 76 praw jazdy!

Od 18 maja obowiązują nowe przepisy zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym polegające w szczególności na rażącym przekraczaniu dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Postanowiliśmy sprawdzić, jak w naszym powiecie działa ten przepis. Okazuje się, że do czwartku 30 lipca zostało odebranych 76 praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. – Codziennie policjanci z ruchu drogowego odbierają komuś prawo jazdy. To nie jest tak, że w ciągu tygodnia nikt nie traci prawa jazdy, a dopiero w weekend tych przypadków jest więcej. Najczęściej są to przekroczenia prędkości właśnie o te 50 do 55 km/h dozwolonej prędkości. Ale to już skutkuje utratą prawa jazdy – przekonuje nadkom. Artur Bartczak z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie. Najczęściej przypadki przekroczenia prędkości powodujące utratę dokumentu występują na odcinkach dróg, gdzie ograniczenie prędkości obowiązuje do 70 i do 90 km/h, a więc drogowi piraci mają wtedy na liczniku od 120 do 140 km/h. Jak się również okazuje, to mężczyźni 4 razy częściej łamią ten przepis. Z 76 odebranych praw jazdy, aż 80 proc. należy do mężczyzn, a tylko 20 proc. do kobiet. Najczęściej prawo jazdy tracą mieszkańcy naszego powiatu i terenów przyległych jak Warszawa, Nowy Dwór Maz. i Wołomin. Rzadko kiedy zdarzają się przypadki kierowców z pozostałej części Polski.

Przypominamy. W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który wydając decyzję administracyjną formalnie zatrzymuje ten dokument. Za pierwszym razem na 3 miesiące. Dodatkowo za popełnione wykroczenie pirat drogowy zostaje ukarany grzywną w wysokości 500 złotych i 10 punktami wpisanymi do ewidencji kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *