POWIAT. Ruszają pielgrzymki na Jasną Górę

2017-08-03 4:45:14

Wierni katoliccy z całej Polski i Europy na przełomie lipca i sierpnia pielgrzymują do sanktuarium na Jasnej Górze. Intencje podjęcia trudu pielgrzymowania mogą być różne. Może to być chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia jakiejś prośby. Również wierni z Legionowa i okolic, jak co roku ruszą na trasę pielgrzymki


Sierpień to letni miesiąc, który dzieciom i młodzieży szkolnej kojarzy się z wakacyjną labą, jednak dla katolików z Polski i Europy to czas pielgrzymowania do Częstochowy, na Jasną Górę.

Trzy tygodnie w drodze

Wierni do sanktuarium zmierzają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Święto nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej, ponieważ tego dnia odbywa się święcenie kwiatów i ziół. Wierni z Legionowa i okolic pielgrzymują na Jasną Górę najczęściej w grupach wyruszających z Warszawy, w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej, Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej oraz w Praskiej Pielgrzymce Rodzin. W tym roku również wyruszy pierwsza legionowska grupa zasadnicza znana jako „1 Legionowo”.
Jedną z najdłuższych tras pielgrzymek ma ta idąca ze Szczecina, liczy 608 kilometrów, wierni trasę pokonują w 20 dni, od 25 lipca do 13 sierpnia. Pielgrzymka ze Szczecina po raz pierwszy wyruszyła w 1984 r. Za to najstarszą pieszą pielgrzymką jest Pielgrzymka Kaliska. Pierwsza potwierdzona pielgrzymka z Kalisza wyruszyła w 1607 roku.

Jasna Góra

Pielgrzymi jak co roku zmierzają do sanktuarium na Jasną Górę. Jest to zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra. Jest to jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Na przestrzeni wieków przed Cudownym Obrazem dokonywały się liczne cuda i uzdrowienia. Informacje o cudach i łaskach można zaczerpnąć ze źródeł archiwalnych i literatury, a także z opisów konkretnych wydarzeń. Historycznym źródłem jest m.in. list króla Władysława Jagiełły pisany do papieża Marcina V (XV w.). Pielgrzymki na Jasną Górę odbywają się również w innym czasie, jednak nie są to już pielgrzymki piesze; zazwyczaj są organizowane przez konkretne grupy zawodowe i środowiskowe – są pielgrzymki ludzi pracy, pielęgniarek, parlamentarzystów, żeglarzy.

Warszawska Pielgrzymka Piesza

Jedną z najliczniejszych pielgrzymek pieszych do sanktuarium na Jasnej Górze jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. W 2016 roku liczyła 7,1 tys. osób. Wyrusza 6 sierpnia sprzed warszawskiego kościoła św. Ducha, do Częstochowy wchodzi 14 sierpnia. Przemierza swój szlak od 1711 roku. W tym czasie trasa przemarszu nie zmienia się znacząco, nie jest jednak identyczna. Pierwsza pielgrzymka warszawska wyruszyła jako wyraz podzięki po ustąpieniu epidemii dżumy. Początkowo prowadzona była przez Rzemieślnicze Bractwo Pięciorańskie, później przekształcone w Towarzystwo Pątnicze. W 1920 roku, ze względu na wojnę polsko-bolszewicką i sytuację na przedpolach Warszawy oraz rygory stanu oblężenia, oficjalna pielgrzymka nie odbyła się. Jednak, mimo stanu oblężenia, pielgrzymi wyruszyli i w tym roku – pielgrzymka była tajna i uczestniczyło w niej niewiele osób, które przemykały się ukradkiem w kierunku Jasnej Góry.

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna

Drugą co do wielkości, warszawską pielgrzymką zmierzającą do Częstochowy na Święto Matki Bożej Zielnej jest Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Wyrusza 5 sierpnia sprzed kościoła św. Anny. W zeszłym roku uczestniczyło w niej 4,2 tys. wiernych. Na Jasną Górę pielgrzymuje od 1981 r., ale jej początków trzeba szukać w drugiej połowie lat 70. XX w. Pomysł jej organizacji wyszedł od księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego, który zaproponował stworzenie pielgrzymki łączącej sanktuaria maryjne Mazowsza. Miało to związek z prężnie rozwijającym się wówczas ruchem pielgrzymkowym. Wychodząca z Warszawy, jedna z najstarszych w Polsce pielgrzymek Piesza Pielgrzymka Warszawska, nie była w stanie zmieścić w grupach akademickich wszystkich studentów. Ówczesny rektor kościoła akademickiego św. Anny, ksiądz Tadeusz Uszyński wymyślił nazwę Warszawska Akademicka Pielgrzymka Diecezjalna i jej organizację powierzył księdzu Józefowi Majowi. 5 sierpnia 1981 sprzed kościoła św. Anny wyruszyła grupa około 1400 osób, która tworzyła I Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Diecezjalną.

Praska Pielgrzymka Rodzin

Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin łączy w swoich szeregach rodziny, nieważne jest czy są to rodziny pełne, czy też poszczególni ich członkowie. Pielgrzymka Rodzin wyrusza 5 sierpnia z Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w parafii Narodzenia Pańskiego. W tym roku wyruszy już po raz 34. W zeszłym roku uczestniczyło w niej 400 osób.

Inne Polskie sanktuaria

W Polsce poza Jasną Górą jest 95 ośrodków pielgrzymkowych, m.in. Piekary Śląskie, Kalwaria Zebrzydowska, Święta Lipka, Góra Św. Anny, Kalwaria Pacławska, Licheń, Kodeń, Gietrzwałd, Wambierzyce. W Kościele pielgrzymowano od II wieku do miejsc świętych w Palestynie (Jerozolima), a od III wieku do grobów apostołów-męczenników (Rzym) i miejsc przechowywania relikwii. Od późnego średniowiecza pielgrzymki stały się praktyką masową, podejmowaną indywidualnie lub grupowo.

K T

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *