POWIAT. Sinice w jeziorze!

2015-08-03 6:27:56

W dniu dzisiejszym (3 sierpnia) na plaży w Serocku oraz w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim ratownicy legionowskiego WOPR zauważyli sinice w wodach zalewu. Zareagowali natychmiast wywieszając czerwone flagi na kąpieliskach i przekazali informację o problemie odpowiednim władzom.

Na miejscu zjawili się przedstawiciele poszczególnych gmin. Ze względu na znikome zjawisko występowania sinic plaża w Serocku została ponownie otwarta. Natomiast decyzją władz gminy Nieporęt Dzika Plaża pozostaje zamknięta do czasu zbadania sprawy przez Sanepid. Będziemy informować na bieżąco o sytuacji nad wodami Jeziora.

Sinice, czyli tak naprawdę cyjanobakterie kwitną latem i wczesną jesienią. Sprawiają, że woda ma zielonkawoniebieski kolor i dość specyficzny zapach, a wyglądem przypomina zupę. Sanepid zakazuje kąpieli w wodach w których jest duże stężenie sinic, ponieważ organizmy te produkują groźne dla ludzi toksyny. Przestrzegamy, że sinice mogą być naprawdę groźne, szczególnie dla dzieci i osób osłabionych. To dlatego, że wytwarzane przez nie toksyny mogą działać drażniąco na skórę, błony śluzowe, lub prowadzić do uszkodzenia nerek, serca, a także wątroby. Neurotoksyny zaburzają pracę układu nerwowego i mięśni, a w skrajnych przypadkach mogą wręcz prowadzić do skurczu mięśni i śmierci wskutek uduszenia.

Oprac. DB

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *