Facebook


POWIAT. Trzęsienie ziemi w starostwie

2015-07-28 2:48:02

Jakie są prawdziwe powody rezygnacji starosty Jana Grabca? Jego ustąpienie pociągnęło za sobą również rezygnację pozostałych członków zarządu powiatu legionowskiego. Nowym starostą został Robert Wróbel.

Wczorajsza sesja rady powiatu legionowskiego (poniedziałek 27 lipca) rozpoczęła się od wniosku starosty Jana Grabca o wprowadzenie pod obrady dwóch dodatkowych punktów. Jeden dotyczył jego rezygnacji z funkcji starosty, a drugi powołania nowego zarządu powiatu, w tym także nowego starosty oraz wicestarosty. Pomimo przecieków o takiej możliwości, sytuacja ta zaskoczyła większość zgromadzonych.

Rezygnacja przyjęta

Decyzja Jana Grabca o rezygnacji została została przyjęta przez radnych większością głosów, 16 było za, a 6 wstrzymało się od głosu. Większy problem mógł być z powołaniem nowego zarządu powiatu, ponieważ radni opozycji chcieli odłożenia tej sprawy na następną sesję. Ostatecznie jednak nowy skład zarządu został przegłosowany. Grabiec podziękował radnym i pracownikom starostwa za dotychczasową współpracę. – Nasza praca publiczna jest służbą i sądzę, że miałem niesamowite szczęście pracować tu z niezwykłymi ludźmi i z Radą Powiatu poprzednich dwóch kadencji – mówił były już starosta. Stwierdził, że przez te lata dużo udało się razem zrobić. Wspomniał też o sprawach, które pozostały do zrobienia jak  dalsza walka z janosikowym, przebudowa DK 61 i uzyskanie wsparcia NFZ dla budowy szpitala.

Powody odejścia

Podczas sesji starosta Grabiec przyznał, że powodem jego rozstania ze starostwem  jest propozycja objęcia stanowiska w administracji rządowej. – Propozycję ze strony rządu traktuję jako duże wyróżnienie i akceptację tych działań, które do tej pory w Legionowie i powiecie legionowskim miały miejsce – powiedział. Jest niemal pewne, że chodzi stanowisko zastępcy Andrzeja Halickiego tzn. wiceministra w resorcie administracji i cyfryzacji. Poproszony przez nas o potwierdzenie tych doniesień sam Jan Grabiec odpowiedział, że nie potwierdza, ale i nie zaprzecza tym informacjom. Zapewnił nas, że za kilka dni będzie mógł powiedzieć coś więcej. Podobną odpowiedź usłyszeliśmy w sekretariacie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Decyzja Grabca niektórych jednak nie tylko zaskoczyła ale i zaniepokoiła. – Jak dowiedziałem się o tym, że nosi się z zamiarem rezygnacji to powiem szczerze, że trochę mnie to zaniepokoiło. Pomijając kwestie funkcjonowania powiatu, to zaniepokoiło mnie to jeśli chodzi o osobistą karierę Jana Grabca. Ale każdy jest kowalem swojego losu – mówił przewodniczący rady powiatu Szymon Rosiak.

Robert Wróbel starostą

Grabiec w swoim wystąpieniu zarekomendował na stanowisko starosty kandydaturę dotychczasowego swojego zastępcy Roberta Wróbla. – Miałem taką przyjemność, że przed prawie 5 laty mogłem poprosić Roberta o współpracę w ramach zarządu powiatu. Jestem mu za to bardzo wdzięczny, że poświęcił swoją karierę zawodową dla pracy dla samorządu. Myślę, że jest idealnym kandydatem na mojego następcę – mówił odchodzący starosta. W efekcie Robert Wróbel został wybrany na to stanowisko. Za jego kandydaturą zagłosowało 16 radnych, a na jego konkurenta z PiS Piotra Płaciszewskiego 6 radnych. Robert Wróbel w 2010 r. został wicestarostą legionowskim, wcześniej pracował jako dyrektor w centrali firmy Lotos oraz w firmie Jeronimo Martins. Kierował również promocją w Urzędzie Gminy Nieporęt oraz pracował jako dziennikarz w TVP  oraz w lokalnych mediach.

Zmiany w zarządzie

Na członków zarządu powiatu legionowskiego zostali powołani ponownie: Robert Wróbel, Jerzy Zaborowski, Grzegorz Kubalski i Anna Gajewska. Na członka zarządu powiatu został powołany również dotychczasowy radny Michał Kobrzyński. Nowym Wicestarostą Legionowskim został, rekomendowany przez Roberta Wróbla dotychczasowy członek zarządu powiatu i były dyrektor generalny PCK Jerzy Zaborowski. Miejsce Jerzego Zaborowskiego na stanowisku etatowego członka zarządu zajął radny Michał Kobrzyński, który zarządzał do tej pory Areną Legionowo. Nieetatowymi członkami Zarządu Powiatu zostali Grzegorz Kubalski i Anna Gajewska.

mlerman@tio.com.pl

MACIEJ LERMAN

Zdjęcia: DB

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *