Facebook


POWIAT. Uwaga na oszustów

2015-10-28 11:55:53

Od początku października oszuści działający na terenie całego kraju i podszywający się pod znaną firmę windykacyjną próbują wyłudzić od nas pieniądze za niezapłacony abonament radiowo-telewizyjny. Tego typu prób wyłudzeń jest coraz więcej. Niestety, rzadko kto, zgłasza sprawę na policję.


Kilkaset tysięcy Polaków zalega z płatnościami z tytułu nieopłacanego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Nic więc dziwnego, że ktoś w końcu wpadł na pomysł, że to idealny pretekst do wyłudzenia pieniędzy. Od początku października do skrzynek pocztowych i skrzynek na pocztę elektroniczną w całym kraju przychodzą fałszywe wezwania do zapłaty.

Wezwanie do zapłaty
– Wczoraj dostałam list na adres zameldowania z firmy Kruk Inkaso. Informują mnie, że wszczęli wobec mnie postępowanie windykacyjne za lata 1999-2014 za abonament radiowo-telewizyjny. Jednocześnie poinformowali mnie, że jeśli zapłacę kwotę 79,99 zł w przeciągu 7 dni na ich konto, to darują mi koszty sądowe i windykacyjne, czyli ponad 800 zł plus dodatkowe koszty, czyli niecałe 1 500 zł – informuje Magdalena, jedna z czytelniczek. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda prawdziwie tylko, że pani Magdalena zameldowana jestem u mamy, która abonament radiowo-telewizyjny regularnie płaci. Druga wątpliwość, która wzbudziła czujność czytelniczki jest taka, że przez 15 lat uzbierał się dług w wysokości 79,99 zł, a więc bardzo niski. Nadawca informuje, że jeśli zaległy abonament zostanie opłacony przelewem na podany na wezwaniu rachunek bankowy, koszty dodatkowe zostaną w całości umorzone. Na dole listu znajduje się wydrukowany wielkimi literami czerwony napis o treści: „Egzekucja długu jest nieunikniona!”.

Nazwa i logo łudząco podobne
Tymczasem na swojej stronie internetowej firma Kruk S.A. zamieściła komunikat: „Ostrzegamy wszystkie osoby, które otrzymały fałszywe wezwania do zapłaty za abonament radiowo-telewizyjny! Listy zostały wysłane przez oszustów, którzy wykorzystują nazwę i zniekształcone logo firmy Kruk. Jest to działanie przestępcze! Grupa Kruk nie zajmowała się i nie zajmuje się obsługą zaległości z tytułu abonamentu RTV. Sprawa została przekazana organom ścigania”. Oszuści podszywają się pod szyldem firmy Kruk S.A., która jest jedną z największych w kraju firm windykacyjnych. Nie tylko obie nazwy, ale i logotypy obu firm są do siebie łudząco podobne. Znaki różnią się jedynie kolorami. Podrobione logo jest czarno-czerwone, a oryginalne jest zielono-niebieskie. Poza tym, obie firmy mają swoje siedziby we Wrocławiu. Jeśli list z wezwaniem do zapłaty nie odniesie skutku, oszuści wysyłają korespondencję drogą elektroniczną, gdzie często straszą przedsądowym wezwaniem do zapłaty.

Trudno oszacować skalę zjawiska
Trudno oszacować jak duża jest skala zjawiska w powiecie legionowskim. Wiele osób nękanych korespondencją przez oszustów, nie zgłasza sprawy organom ścigania.
– Na razie nie odnotowaliśmy takich przypadków. (…) Podejrzewam, że po nagłośnieniu tej sprawy w mediach, takie zgłoszenia do nas wpłyną. Wtedy podejmiemy odpowiednie działania – przekonuje nadkom. Artur Bartczak z KPP w Legionowie. Należy pamiętać, że żaden prywatny podmiot nie ma prawa pobierać opłat z tytułu zaległego abonamentu RTV. Może to jedynie zrobić Poczta Polska, która wysyła wezwania do zapłaty. Kiedy dłużnik nie płaci, pocztowcy kierują do skarbówki wnioski o egzekucję należności.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *