Facebook
POWIAT. Walczyli o naszą wolność

2015-08-04 1:01:21

Przybyli pieszo, samochodami, na wózkach i z wózkami. Starsi i młodsi, z laskami i bez. O 17.00 zamilkli, odsłuchali Hymn Narodowy i na Rondzie Armii Krajowej oczekiwali na Apel Poległych. Po złożeniu wieńców, przeszli do kościoła garnizonowego. Tak czczono pamięć bohaterskich powstańców w Legionowie. A w legionowskim powiecie?

W Serocku o warszawskiej ferajnie z czasów Powstania mówili aktorzy: Karina Seweryn oraz Tomasz Gęsikowski. Działo się to w Bibliotece, 1 sierpnia. Natomiast następnego dnia okazją do oddania hołdu powstańcom był Rajd Rowerowy. Uczestnicy wystartowali i finiszowali na serockim stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Uzupełnieniem tych wydarzeń była także wystawa, która będzie czynna do 28 sierpnia ” Byliśmy Wolnością”. Można ją obejrzeć w serockim ratuszu.

Bieg dla powstańców

Z kolei w Wieliszewie 2 sierpnia odbył się bieg na dystansie 46 km, upamiętniający Powstanie. Jego 5 punktów związanych było z historycznym szlakiem Polski Walczącej. Oczywiście oficjalne obchody 1 sierpnia w Wieliszewie miały tradycyjny charakter. Rozpoczęły się Mszą Św. w wieliszewskim kościele, potem nastąpiło złożenie wiązanek pod tablicą żołnierzy AK oraz na mogile Jana Lący i pod pomnikiem na Nawopolu, w Michałowie-Reginowie. Podobnie było w Jabłonnie i Nieporęcie. Dokładnie w dzień wybuchu Powstania na skwerze ppor. Alfy i ppor. Skiby w Jabłonnie słychać było pieśni powstańcze, natomiast w Nieporęcie władze gminne oraz mieszkańcy złożyli kwiaty już 31 lipca pod pomnikiem na Placu Wolności oraz na mogiłach akowców znajdujących się na cmentarzu.

Legionowskie znicze

Uroczystości związane z 71. rocznicą wybuchu Powstania rozpoczęły się w Legionowie o godzinie 9.00. Zapłonęły znicze przy kwaterze wojennej na legionowskim cmentarzu, a następnie przy obelisku upamiętniającym żołnierzy 3 Kompanii I Batalionu 1 Rejonu “Marianowo – Brzozów” przy ul. Kościuszki. Delegacja odwiedziła ponadto wszystkie legionowskie miejsca pamięci. Tradycyjnie o godzinie “W” przy Pomniku Polski Walczącej zgromadziło się wiele osób. Stowarzyszenie “Legionowskich Patriotów” odpaliło race, co jeszcze spotęgowało odczucie powagi chwili, gdy wyła syrena. Na koszulkach przybyłych przeczytać można było np. “Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”.

 

Pałacyk Michla, Żytnia, Wola…

Prezydent Roman Smogorzewski mówił, że 1 sierpnia 2015 r. w Legionowie czczona była też pamięć trzech młodych chłopaków: Staszka Klejmenta, Zenona Kałamaji i Zbigniewa Zakrzewskiego, którzy zginęli w Legionowie 2 sierpnia 1944 r. – To byli niezwykli ludzie, którzy mieli piękne marzenia. Chcieli kochać swoją ojczyznę, swoich najbliższych, jednak trudny los naszej ojczyzny przekreślił te plany. O ich ofierze staramy się pamiętać – przekonywał prezydent. Dodał, że obecnie łatwiej jest żyć w wolnej ojczyźnie, wolnej dzięki Ich ofierze. Dlatego obecność na uroczystościach poświęconych Powstańcom, jest obowiązkiem, bo Oni nie rachowali i nie zastanawiali się, czy warto rzucić wszystko.

Na zakończenie sobotnich obchodów odbył się okolicznościowy koncert w kościele garnizonowym, podczas którego wokaliści wręcz namawiali do wspólnego śpiewania powstańczych i wojennych piosenek. Po nim odbyła się kilkunastominutowa prezentacja multimedialna dotycząca Powstania Warszawskiego.

OLGA GAJDA

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *