POWIAT. Wysokie kary dla wynajmujących lokale pod hazard

2015-07-26 10:09:09

Służba Celna ostrzega, że wynajmujący lokal pod działalność hazardową z mocy prawa znajdzie się w gronie osób uznanych za organizatorów gier na automatach i zostanie obciążony karą administracyjną w wysokości 12 tys. złotych od jednego nielegalnego automatu. Ostatnio na terenie naszego powiatu w wyniku kontroli z salonów gier wycofano aż 12 “jednorękich bandytów”.

Służba Celna przypomina, że automaty i urządzenia do gier mogą być eksploatowane tylko przez podmioty posiadające koncesję lub zezwolenie na prowadzenie takiej działalności w konkretnej lokalizacji wydane do końca 2009 roku. Urządzającym gry jest właściciel automatu, jak również może nim być osoba dzierżawiąca automat, osoba wynajmująca powierzchnię pod automat, jak również każda inna czerpiąca korzyści z tego rodzaju nielegalnej działalności (właściciel lokalu, stacji paliw, sklepu, pubu, kafejki internetowej, osoba obsługująca automat itd.). Zabronione jest urządzanie lub prowadzenie gier na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych pod groźbą kary grzywny, kary pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Ponadto osoba urządzająca lub prowadząca gry na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych podlega również karze pieniężnej w wysokości 12 tys. złotych od każdego automatu. Dotyczy to również właścicieli lokali, którzy wynajmują powierzchnie organizatorom gier.

Służba Celna apeluje do wynajmujących swoje lokale dla osób urządzających lub prowadzących gry na automatach wbrew przepisom ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych, aby wypowiedzieli umowy najmu w trybie natychmiastowym ze względu na prowadzenie tej działalności niezgodnie z Ustawą o grach hazardowych. W przeciwnym wypadku, w sytuacji kontroli dokonywanej przez Służbę Celną wynajmujący z mocy prawa znajdzie się w gronie osób uznanych za organizatorów gier na automatach i zostanie obciążony karą administracyjną w wysokości 12 tys. zł od jednego automatu.

W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu było kilka kontroli przeprowadzonych przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie i funkcjonariuszy z Urzędu Celnego w Warszawie, którzy za cel obrali sobie salony z automatami. W trakcie poprzednich akcji zabezpieczono już kilkadziesiąt automatów do gier losowych o niskich wygranych. Ostatnio z salonów gier wycofano 12 automatów. Zapowiedziano kolejne tego typu akcje.

Oprac. DB

Podobne artykuły

Komentarze

2 komentarze

  1. Jerzy-Csani odpowiedz

    A czy mogę w swoim lokalu bezpiecznie i legalnie postawić kiosk inwestycyjny? To wygląda jak typowy automat do gier z dodatkową wizualizacją. Przeczytałem, że to nie hazard, bo nie losowania. Natomiast sposób prezentowania wyniku ma wprowadzić użytkownika w iluzję gry. Piszą coś o interpretacji ministra, ale mało jest wypowiedzi prawników na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *