Prawidłowe żywienie psa

2019-07-23 12:16:40

W kwestii żywienia psy są całkowicie zależne od swych opiekunów. Dlatego też od naszej wiedzy zależy, co będzie jadł nasz czworonożny przyjaciel i czy spożywane pokarmy będą służyły jego zdrowiu i kondycji. Właściwe żywienie psów nie jest proste, ale jak najbardziej można się go nauczyć. Jak więc prawidłowo karmić psa? Sprawdź nasze porady.

  1. Dlaczego prawidłowe żywienie psa jest tak ważne?
  2. Domowe posiłki dla psa – czy to właściwe pożywienie?
  3. Co pies jeść powinien?

Dlaczego prawidłowe żywienie psa jest tak ważne?

Właściwe pokarmy podawane psu mają bardzo duży wpływ na układ trawienny i nerwowy, lśniącą sierść, energię i żywotność oraz prawidłowe wypróżnianie się. Psia dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne psu składniki w określonych proporcjach, w tym przede wszystkim węglowodany, białko, mikro- i makroelementy oraz witaminy. Zaburzenie proporcji czy też niedobory niektórych pierwiastków mogą powodować poważne schorzenia i choroby. Ponadto jedzenie podawane psom powinno być zawsze dopasowane do wieku, kondycji fizycznej i potrzeb zwierzęcia.

Domowe posiłki dla psa – czy to właściwe pożywienie?

Wiele osób, nie chcąc wyrzucać pozostałych z obiadu resztek, często podaje je psu. Jest to wielki błąd. Zwierzęta absolutnie nie powinny być karmione tego rodzaju „ludzkim jedzeniem”. Przede wszystkim dlatego, że potrawy dla ludzi zawierają zazwyczaj zbyt dużo soli i mocnych przypraw, takich jak chili, pieprz czy ziele angielskie. Wywołują one duże podrażnienia w psim układzie trawiennym, skutkują często wymiotami, biegunkami, wzdęciami i innymi gastrycznymi kłopotami.

Co pies jeść powinien?

Inną kwestią jest natomiast samodzielne przygotowywanie w domu posiłków. Nie należy wówczas stosować żadnych przypraw i dodatków. Podstawą psiej diety powinno być mięso, stanowiące podstawowe źródło niezbędnego białka. Najlepszy jest drób – kaczka, kurczak, indyk, jak również ryby i wołowina. Powinno być ono gotowane i bez kości. Dieta powinna być urozmaicona, ważne, aby nie podawać zwierzęciu stale jednego rodzaju mięsa.

Poza własnoręcznie przygotowywanymi posiłkami, dobrze jest podawać zwierzęciu wysokiej jakości, odpowiednio zbilansowane mokre karmy dla psów dostępne w sklepie ZooArt. Powinny one zawierać duże ilości mięsa i jak najmniej (a najlepiej wcale) dodatkowych sztucznych składników, takich jak konserwanty czy barwniki. Poza karmą mokrą, warto również dawać zwierzęciu karmę suchą. Nie wolno również zapominać o obowiązkowym dostępie do zawsze świeżej i czystej wody pitnej.

undefined

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *