Prawoślaz w suplemencie – na co działa?

2020-01-08 6:04:11
Od wieków szeroko rozpowszechniony w medycynie ludowej. Przez lata wykorzystywany jako naturalny składnik domowej receptury syropów na kaszel. Od pewnego czasu dostępny również w postaci certyfikowanych suplementów diety. Prawoślaz lekarski – co może korzystnego zdziałać w organizmie człowieka poza błyskawicznym zwalczaniem infekcji dróg oddechowych?

 

Rozlegle występujący

Althaea officinalis L. – tak brzmi łacińska nazwa prawoślazu lekarskiego, który zaliczany jest do jednego z gatunków roślin ślazowatych, stąd też jego charakterystyczne, potoczne określenie. Opisywana odmiana cechuje się solidną i wytrzymałą łodygą mającą bladoróżowe kwiaty oraz nieco karbowane liście. Mimo, że jest doskonale znana na kontynencie europejskim, gdzie od wielu stuleci stosuje się ją w zakresie fitoterapii, w głównej mierze wywodzi się ona z obszaru Ameryki Północnej. Gęsto porasta również tereny Azji Mniejszej. Okres kwitnienia prawoślazu przypada między lipcem a sierpniem. Najbardziej okazałe odmiany potrafią przekroczyć 1,5 metra wysokości.

Więcej niż się wydaje

Pierwsze, co przychodzi na myśl na hasło „prawoślaz lekarski” to bez wątpienia specyficzny w smaku syrop podawany przez babcie na przeziębienia i wszelkie inne dolegliwości wirusowe. Oczywiście w tej materii Althaea officinalis L. nie ma sobie równych, ale nie oznacza to, że jest to jedyne możliwe zastosowanie omawianego gatunku. Pełna pektyn, soli mineralnych, aminokwasów i flawonoidów roślina doskonale sprawdza się także w wielu innych sferach zastosowania, wykazując silne właściwości łagodzące. Prawoślaz polecany jest między innymi jako naturalna alternatywa wobec wszelkiego rodzaju farmakologicznych środków osłaniających układ pokarmowy. Doskonale radzi sobie ze stanami zapalnymi, zmniejszaniem bólu oraz wszelakimi podrażnieniami. Rewelacyjnie spisuje się jako domowa profilaktyka przed rozmaitymi problemami natury gastrycznej- od wrzodów, przez nieżyt żołądka, aż po kłopoty z dwunastnicą czy nadkwaśność. Polepsza trawienia i przyspiesza pracę jelit. Jest niezastąpiona w walce z zaparciami. Dodatkowo, od lat prawoślaz lekarski stosowany jest także w kosmetyce i dermatologii, idealnie radząc sobie z oparzeniami, trudno gojącymi się ranami, czyrakami czy ropieniem. Działa antyseptycznie, stąd zalecany jest przy ciężkich do zwalczenia zmianach skórnych.

W nowoczesnej postaci

Nieco starodawna forma prawoślazu, tj. jako wyżej wspomniany syrop babcinej produkcji to tylko jedna z możliwych postaci przyjmowania tej rośliny. Równie „modnym” zabiegiem jest stosowanie Althaea officinalis L. zewnętrznie- jako napar z suszu, który zaleca się jako ciepłe okłady. Renomowane marki takie jak przykładowo Swanson, proponują również ekologiczne suplementy diety z prawoślazem w roli głównej. Wysokiej jakości wyroby opatrzone prestiżowym certyfikatem GMP oraz spełniające wysokie normy amerykańskiej FDE dostępne są w wygodnej w zażywaniu postaci kapsułkowej.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *