Facebook


Prefiksy Play, Orange, T-Mobile, Plus

2018-04-19 8:40:26

Obecnie, w Polsce funkcjonuje zasada, zgodnie z którą każdy operator telefoniczny ma przypisany dla siebie konkretny numer. Zwykle składa się on z dwóch lub z trzech cyfr. Taki numer zwany jest prefiksem, przez co łatwo domyślić się, że umieszczany jest on na początku każdego numeru. Dzięki temu pozwala on zweryfikować pochodzenie konkretnego numeru. Wystarczy, że sprawdzimy do jakiej sieci należy konkretny prefiks i już wiadomo z usług jakiego operatora korzysta dany abonent. Potrzeba na to kilka krótkich chwil.

 

Czy da się rozpoznać operatora po numerze telefonu?

Z numerem prefiks spotykamy się tak naprawdę każdego dnia. Choć pewnie bardzo często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. A warto mieć tę świadomość. Bowiem te symbole liczbowe funkcjonują i już od lat pełnią swoją rolę. Pierwszy polski numer prefiks został wprowadzony na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Od tego czasu utarła się już zasada, zgodnie z którą każdy numer telefonu, który jest przyporządkowany do danego operatora ma swój własny numer prefiks. Taki symbol składa się co do zasady z kilku cyfr. Znane są chociażby następujące prefiksy: 450, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 5711, 574. Są one umieszczane na początku każdego numeru. Posiadają one przede wszystkim funkcję odróżniającą. Jednak te poszczególne liczby tak naprawdę niczego nam nie mówią, bowiem przecież nie ma chyba osoby, która na pamięć zna wszystkie prefiksy. Bowiem warto dodać, że do jednej sieci może należeć także więcej niż jeden właśnie taki numer. Dlatego w tym celu warto skorzystać z zestawień, które obrazują z jaką siecią powiązany jest dany numer prefiks.

Jak zweryfikować, z której sieci to numer?

Podstawową funkcją, dla której utworzono numery prefiks jest funkcja odróżniająca numery jednego operatora od numerów związanych z inną siecią. Jednak jest pewien wyjątek, którego zaistnienie nie gwarantuje nam dowiedzenia się do jakiej sieci należy konkretny numer. Jednak jest to sytuacja wyjątkowa. Dochodzi do niej wtedy, kiedy osoba, która zmienia sobie operatora sieci komórkowej pragnie pozostać przy swoim dotychczasowym numerze. Takie sytuacje zdarzają się naprawdę bardzo często. Warto mieć to na uwadze. Wtedy numer pozostaje bez zmian, także prefiks pozostaje od starego operatora, a przecież konkretny abonent, korzysta już z usług innej sieci. W związku z tym analizując właśnie taki numer telefonu nie można na podstawie samego prefiksu odkryć z jaką siecią powiązany jest konkretny numer. Takie przypadki są jednak wyjątkiem i są możliwe w Polsce od 2003 roku. Dlatego najlepiej jest nie wróżyć z fusów, tylko sprawdzić konkretny numer w wyszukiwarce operatorów i prefiksów, która dostępna jest na stronie http://infonumer.pl/prefiksy-komorkowe

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *