Profesjonalny strój do zapasów: Jakie są jego elementy?

2019-08-28 4:41:58
renujesz sport, który w swej istocie składa się z dwóch istot ludzkich toczących się, i próbujących się nie poddać? Wszystko to wydaje się bardzo proste i nie trzeba dużo sprzętu, aby zacząć od maty.

 

 

Trenujesz sport, który w swej istocie składa się z dwóch istot ludzkich toczących się, i próbujących się nie poddać? Wszystko to wydaje się bardzo proste i nie trzeba dużo sprzętu, aby zacząć od maty. Ale w tym artykule omówię kilka dodatkowych elementów, które sprawią, że Twój czas na matach będzie bardziej przyjemny i produktywny.

Najważniejszym, całkowicie niezbędnym sprzętem treningowym jest Twój sparing partner!

Zapasy to sport kontaktowy, w którym staramy się zastosować techniki do naszych sparing partnerów, podczas gdy Ci sami ludzie robią co w ich mocy, aby oprzeć się i zastosować podobne techniki do nas. Brak sparring partnerów jest równy brakowi sparingów i oznacza brak poprawy umiejętności.

Więc biorąc pod uwagę, że to prawda, dlaczego niektórzy ludzie tak źle odnoszą się do swoich sparing partnerów? Dlaczego niektórzy ludzie uważają, że dopuszcza się zakręcanie ramionami lub stosowanie pełnej siły uchwytu? W najlepszym przypadku osoba przestanie się z nimi sparingować, w najgorszym przypadku może doznać poważnych obrażeń wymagających operacji. Tak czy inaczej, osoba pozbawiona kontroli traci partnera sparingowego i utrudnia sobie doskonalenie swoich umiejętności.

Dbaj swoich partnerów szkoleniowych – to jedyny sposób na ulepszenie swoich umiejętności!

Ochraniacze na szczęki

Gdybym tylko mógł wybrać jedną część odzieży ochronnej do noszenia na macie, byłby to skromny ochraniacz szczęki. Twarze zapaśników są zawsze uderzane, nawet jeśli nie ćwiczą mieszanych sztuk walki. Zawsze, gdy dochodzi do starcia, ucieczki przed złym położeniem lub zastosowania poddania, zawsze istnieje możliwość uderzenia w głowę przez błędną nogę, głowę lub ramię.

Ochraniacze na szczęki chronią Cię na wiele sposobów: powstrzymują zęby przed ukruszeniem lub wypadnięciem, zmniejszają prawdopodobieństwo i ciężkość gryzienia własnego języka i pomagają zapobiegać wstrząsom. Oferując Ci coś do ugryzienia, utrudnia to również złamanie lub zwichnięcie szczęki, jeśli coś naprawdę Cię uderzy.

Jeśli zdecydujesz się na jego noszenie, spróbuj nosić go cały czas podczas sparingu. Jeśli będziesz go używał tylko podczas zawodów, może się okazać, że przeszkadza Ci w oddychaniu. Jeśli przyzwyczaisz się do tego w „regularnym” sparingu, nie będzie Cię w niczym ograniczał.

Taśma

Zastosowanie taśmy poprawnie spełnia dwie rzeczy: 1 – ogranicza mobilność stawu i zapewnia stabilność, a 2 – zapewnia kompresję. Oba te działania mogą być przydatne podczas próby trenowania z urazem i zapobiegania ponownemu uszkodzeniu osłabionego obszaru.

Techniki tapingu mogą być bardzo proste, takie jak zawijanie palca w celu zapewnienia ochrony. Dostępne są książki, kursy i zasoby internetowe na temat tapingu sportowego.

Ochraniacze na uszy

Ogromna większość zapaśników i osób praktykujących jiu-jitsu NIE nosi ochraniaczy na uszy. Gdy uszy są poddawane uderzeniom, mieleniu i miażdżeniu (tj. przeciętnemu dniu na matach), czasami obrażają się i stają się spuchnięte. Jeśli obrzęk jest szczególnie zły lub utrzymuje się przez długi czas, mogą się rozwijać tak zwane „kalafiorowe” uszy. Kalafiorowe uszy są odznakami dumy dla niektórych ludzi w judo, zapasach i rugby.

Nawet jeśli nie chcesz nosić ochraniaczy na uszy cały czas, możesz nadal chcieć mieć zestaw, gdy uszy są obolałe po poprzednim treningu. Jeśli są obolałe, ale nie spuchnięte, ochraniacze na uszy mogą być po prostu tym, czego potrzebujesz, aby powstrzymać ich przed przejściem do następnego etapu.

Buty zapaśnicze

Zapaśnikom nie jest obce noszenie butów podczas treningu. Buty zapaśnicze mają dwie główne zalety: zwiększoną przyczepność i zapobieganie urazom.

Zalety butów zapaśniczych w porównaniu ze śliskimi bosymi stopami są niezaprzeczalne. Będziesz mógł lepiej chwycić ziemię podczas jazdy w celu obalenia lub walki o pozycję na nogach.

Korzyści z obuwia zapaśniczego są często pomijane. Zatrzymują one Twoją stopę i kostkę przed osiągnięciem ekstremalnych zakresów ruchu, a tym samym zapobiegają lub zmniejszają ciężkość napiętych kostek, skręconych palców stóp i innych obrażeń stóp. Z tego właśnie powodu, bardziej niż zwiększona trakcja, należy nosić buty zapaśnicze, jeśli zamierzasz robić dużo mocnych uderzeń.

Buty zapaśnicze są również użyteczną szyną dla całej stopy, gdy pielęgnujesz wcześniejszą kontuzję stopy, kostki lub palców u nóg. Zakręcone palce, na przykład, mogą być bardzo trudne do ochrony za pomocą sportowej taśmy, ale jeśli nałożysz na nie buty, utrzymają wszystkie Twoje palce razem i będą nieco chronione.

Trykoty zapaśnicze, spodenki, rashguardy

Spodenki zapaśnicze (znane również jako Grappling Shorts, Fight Shorts, MMA Shorts i Vale Tudo Shorts) są niezbędne. Spodenki są przeznaczone dla ruchów i techniki zapaśniczych. Po pierwsze, nie ześlizgują się łatwo – co jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę trzymanie, chwytanie i ciągnięcie, którego doświadczą. Po drugie, pozwalają na elastyczność, zarówno w parterze, jak i w pionie. Wreszcie nie mają żadnych metalowych przedmiotów (guzików, zamków itp.), które mogą zagrażać przeciwnikowi. Spodenki zapaśnicze występują w dwóch odmianach: szorty Grappling które są luźne, oraz szorty w stylu Vale Tudo, które są bardzo ciasne i dopasowane. Warto sprawdzić z tego względu ofertę sklepu Extreme Hobby, który oferuje stroje zapaśnicze.

Rashguardy są ważne z kilku powodów. Po pierwsze są wykonane z materiału odprowadzającego wilgoć. Odciąga to wilgoć z Twojego ciała, podczas gdy chłodzące działanie pomaga odparować pot. Zapewnia również izolację termiczną dzięki zastosowaniu materiału, który umożliwia swobodny przepływ powietrza – zasadniczo tworząc warstwę chłodzącego powietrza wokół tułowia i ramion. Po drugie, rashguardy ograniczają kontakt ze skórą, co pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób skóry, takich jak robak pierścieniowy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *