Progi punktowe do liceów w 2017

2017-08-24 9:56:11

Tematem numer jeden, dla uczniów którzy kończyli w tym roku szkolnym gimnazjum, jest niewątpliwie kwestia dostania się do liceum/technikum. Jako, że wyniki testów gimnazjalnych są już znane, kolejnym trapiącym problem jest pytanie: jakie są progi punktowe w liceach w 2017 roku? Każda szkoła tak naprawdę rządzi się własnymi prawami, tak więc przedział punktowy może być bardzo zróżnicowany. Licea o najwyższym prestiżu, zazwyczaj, w pierwszej kolejności przyjmują laureatów olimpiad i konkursów o zasięgu krajowym, bądź wojewódzkim. Jedna z warszawskich klas, o profilu informatycznym, obsadzona została wyłącznie takimi uczniami.

 

Progi punktowe

Progi punktowe w liceach w tym roku były wysokie. Te najbardziej renomowane, w Warszawie, wymagały niemalże kompletu punktów. A można ich było zdobyć maksymalnie 200. Taka sytuacja może mieć miejsce w momencie, gdy egzamin gimnazjalny zostanie zaliczony na 100 %, a na świadectwie będą widniały same szóstki. Dla przeciętnego ucznia jest to misja nie do wykonania. Wielu uczniów twierdzi, iż wspomniany test zawierał podobne pytania, jak pisemna matura 2017. Właściwie nie ma się co dziwić, gdyż egzamin gimnazjalny jest określany mianem małej matury i stanowi niejako preludium do właściwego egzaminu dojrzałości.

I tak, za oceny z przedmiotów widniejące na świadectwie można było uzyskać maksymalnie 80 punktów. Za tzw. dodatkową aktywność, czyli uczestniczenie w konkursach, olimpiadach, lub np. wolontariat uczeń otrzymać mógł maks. 7 punktów. Z kolei laureatom, finalistom i osobom, które zajęły wysokie pozycje w zawodach oceniających wiedzę, umiejętności artystyczne i sportowe, przysługiwało maks. 13 punktów.

Jak podaje portal perspektywy.pl do najlepszych liceum w tym roku należą:

  • XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Warszawie
  • Liceum Akademickie UMK w Toruniu
  • XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie
  • LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu
  • 2 Społeczno LO STO im. Pawła Jasienicy w Warszawie

Korepetycje

Uczniowie przygotowujący się do testów gimnazjalnych, matury, czy egzaminów na studia, coraz częściej decydują się na korepetycje. Jest to warta uwagi opcja nauki, nie tylko dla osób posiadających braki. Warto zainwestować w nie nawet dla samych siebie, w momencie, gdy chcemy poszerzyć wiedzę z danej dziedziny. Obecnie istnieją dwie formy korepetycji: albo indywidualne, z prywatnym nauczycielem, albo w Centrach Edukacji EDUN, gdzie zajęcia prowadzone są grupowo, jednak nauczyciel ma indywidualne podejście do każdego ucznia.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *