Protestują przeciwko dramatycznej podwyżce opłat – LIST MIESZKAŃCA

2023-09-23 11:30:48

Mieszkańcy spółdzielni SMLW dostają obecnie półroczne rozliczenia opłat. Ich zdaniem, podwyżki są horendalne, niezrozumiałe i nie do zaakceptowania


W dniu dzisiejszym dostałem rozliczenie półroczne za wodę i o zgrozo doczytałem cenę za podgrzanie wody = 84,33 zł za 1 m3 !!!!!!!!!!!
W związku z tym, że moje miesięczne opłaty ryczałtowe wynosiły 54,82 za 1m3 i choć już wtedy uważałem za wysokie i nieadekwatne ale ok, to teraz uważam, że to jakieś oszustwo albo czyjaś niekompetencja.
Stawka PEC w Legionowie od lipca 2023 zatwierdzona przez Prezesa URE wynosi 47,7 za 1m3 . Jak to się ma do mojego rozliczenia? (…) Wspólnota jest pełna starszych ludzi (…). Zebranie w sprawie tego rozliczenia odbędzie się 21 września. Dotknięta tym problemem jest cała wspólnota, samotny pan mieszkający obok ma niedopłatę wynikająca z tego rozliczenia ponad 700 zł, ja przy 3 osobach mam 2400 zł niedopłaty (…).

Do sprawy będziemy wracać.

red.

Komentarze

5 komentarzy

 1. Adam odpowiedz

  Panowie co zabierają głos, to chyba pracują w tej branży.
  A normalny, przeciętny, szeregowy, statystyczny mieszkaniec nic nie rozumie z tych waszych wyliczeń i taryf. Próbowałem też (będąc ekonomistą działającym w przemyśle – duża firma) wyjaśnić z Panią z PGE mój rachunek za energię i proszę mi wierzyć, że ani ona, ani jej kierowniczka z koleżankami, same nie wiedziały, skąd się biorą różne pozycje w ich wyliczeniach
  Przeciętny mieszkaniec wie tylko tyle z tych wyliczeń, że ciągle musi płacić więcej i więcej i że go to wkurza…

  1. dwm odpowiedz

   Panie Adamie – słusznie Pan zauważył, że mam trochę pojęcia “w tej branży” i zapewniam, że zawodowo nie mam żadnego związku z instytucjami i firmami na terenie naszego miasta oraz nie mieszkam w tzw. zasobach SMLW.
   Jeśli chodzi o te podwyżki “horrendalne, niezrozumiałe i nie do zaakceptowania ” opisane w tym artykule, to według mnie, najkrótsza droga do ich wyjaśnienia jest podana w wymienionym wcześniej Regulaminie rozliczania kosztów dostawy ciepła do lokali oraz pobierania opłat za centralne ogrzewanie i podgrzew wody użytkowej na osiedlach Jagiellońska, Sobieskiego i Młodych w § 4.9.:
   “Użytkownik lokalu mieszkalnego oraz pomieszczenia dodatkowego lub lokalu wynajmowanego na cele mieszkalne może wnieść na piśmie do Spółdzielni reklamację w sprawie rozliczenia ciepła na centralne ogrzewanie oraz podgrzew wody użytkowej w nieprzekraczalnym terminie 30 dni od daty jego trzymania. Reklamacje wnoszone po tym terminie nie będą uwzględniane”.

 2. Cymes odpowiedz

  “Do sprawy będziemy wracać. red.”.
  “Mieszkańcy spółdzielni SMLW” powinni na początek zapoznać się z Regulaminem rozliczania kosztów dostawy ciepła do lokali oraz pobierania opłat za centralne ogrzewanie i podgrzew wody użytkowej na osiedlach Jagiellońska, Sobieskiego i Młodych – dostępny na stronie internetowej SMLW.

  1. dwm odpowiedz

   @Cymes – oczywiście masz rację. PEC ma umowę na dostawę ciepła do zasobów zarządzanych przez SMLW jako całości, a nie bezpośrednio z mieszkańcami i rozlicza się z SMLW na podstawie taryfy zatwierdzonej przez Prezesa URE. Zaś SMLW już jako pośrednik między PEC i mieszkańcami, rozlicza się z mieszkańcami tych zasobów na podstawie tego Regulaminu, który wymieniłeś. Jeżeli mieszkańcy, którzy uważają te podwyżki za “horendalne, niezrozumiałe i nie do zaakceptowania” i chcą się w tym jakoś zorientować, to powinni zacząć od uważnej lektury tego regulaminu SMLW.

 3. dwm odpowiedz

  W taryfie PEC zatwierdzonej przez Prezesa URE nie ma takiej stawki, jak za podgrzanie 1m3 wody. Ta bulwersująca stawka w artykule 84,33 zł za podgrzanie 1 m3 wody i oznaczona “!!!!!!!!!!!”, to jest jakaś stawka do rozliczeń wewnętrznych w SMLW ze spółdzielcami i nie wynika bezpośrednio z taryfy PEC – bo takiej stawki nie ma w taryfie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *