Proteza na kleju czy na implantach?

2022-02-23 4:34:35
Protezy to dla wielu z nas jedyne wyjście na powrót do normalności. Brak zębów to problem nie tylko natury funkcjonalnej, ale również psychicznej. Stojąc u progu decyzji o inwestycji w protezę zębów często zastanawiamy się pomiędzy protezami na klei a protezami na implantach. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Czy cena jest w stanie zatuszować codzienne problemy związane z używaniem protez?

Proteza na klej

Przez długie lata najpopularniejszą formą protezy była proteza na klej. Proteza na klej, to po prostu proteza klejona, która mocowana jest do łuku zębowego na specjalny klej dedykowany protezom. Klej zapewnia protezom stabilizację i przeciwdziała wbijaniu się pokarmu w szczeliny między protezę a podniebienie i dziąsła, nie jest to jednak rozwiązanie wolne od wad.

Po pierwsze, klej pokrywający dziąsło, jak i sam proteza zakrywa część kubków smakowych. Potrawy mogą zatem smakować nieco inaczej, bo nie wszystkie receptory odbierać będą doznania smakowe. Zmiana smaku nie musi być dla nas rzeczą utrudniającą życia, ale może być zauważalna.

Po drugie, jak pokazują badania użytkownicy protezy na klej korzystają zaledwie z około 20% siły żucia. Dzieje się tak zapewne z obawy przed uszkodzeniem protezy przez zbyt mocny nacisk. Z drugiej strony, za zbyt lekkim gryzieniem może stać brak pewności i zaufania do protezy.

Po trzecie, kości szczęki i żuchwy zanikają, gdy nie ma w nich zębów. Nie pomoże nawet najlepszy klej do protezy. Zanikanie kości to proces naturalny i choć postępuje powoli, to z czasem proteza może nie pasować już tak idealnie, a to bezpośrednio przekłada się komfort korzystania z niej.

Sam klej, choć popularny, nie jest do rozwiązaniem bez wad. Obecność protezy w naszych ustach wpływa na pracę ślinianek, zaczynają one wydzielać dużo więcej śliny, szczególnie w pierwszym okresie. Ślina rozpuszcza klej i powoduje, że musimy go uzupełniać.

Protezy na implantach

W zestawieniu z protezami klejonymi protezy na implantach wydają się wolne od wszystkich tych problemów. Dlaczego?

Po pierwsze, proteza mocowana na implantach osadzona jest na śrubach wkręcanych w kość. Dzięki temu rozwiązaniu implanty zębów cieszą się bardzo wysoką opinia co do ich funkcjonalności. Tak też jest w przypadku protez osadzonych na tej samej konstrukcji. Ile śrub potrzeba by proteza była stabilna? To zależy, zwykle około 4-6 ale wszystko zależy od wielkości naszej szczeki i jej struktury.

Po drugie, proteza oparta na implantach zapewnia dużo wyższy poziom higieny w jamie ustnej. Warto mieć świadomość, że proteza na implantach może być zdejmowana. Dzięki czemu możliwa będzie jej całkowita i dokładna konserwacja, a podczas jej nieobecności zadbać możemy również o higienę dziąseł i błony śluzowej.

Po trzecie, proteza na implantach daje dużo większą pewność gryzienia i żucia. Nie musimy rezygnować z naszych ulubionych pokarmów, choć oczywiście warto się zastanowić nad nagminnym jedzeniem rzeczy szczególnie twardych np. orzechów.

Co wybrać? Klej czy implanty? Każdy z nas musi podjąć tę decyzję samodzielnie. Warto jednak mieć świadomość tego na co się decydujemy przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *