Przegląd skutera to obowiązek właścicieli

2022-12-27 8:57:57

Przegląd skutera

Badanie techniczne pojazdu to obowiązek każdego właściciela. Niektórzy jednak nie pamiętają, że dotyczy on nie tylko właścicieli samochodów, ale także i małych, zwinnych skuterów. Każdy ma obowiązek przeglądu technicznego zarówno motoroweru, jak i skutera co najmniej raz w roku. Ten obowiązek dotyczy wszystkich użytkowników ruchu drogowego, ponieważ wpływa on bezpośrednio na bezpieczeństwo na drodze każdego z nas. Skutery w ostatnich latach zyskały na popularności. Przede wszystkim dlatego, że są to małe, zwinne pojazdy, które niewiele palą. Świetnie sprawdzają się do jazdy po mieście, łatwo wszędzie nimi dojedziemy i zaparkujemy. W dodatku, są one w atrakcyjnych cenach. Jeśli kupimy sobie skuter warto jednak pamiętać, że oprócz przyjemności, mamy również obowiązki, a jednym z nich jest właśnie przegląd skutera.

Aby dokonać przeglądu skutera należy wybrać się do dowolnej okręgowej stacji kontroli pojazdów. Warto wcześniej zadzwonić i upewnić się, że mają w danym dniu czas na badanie techniczne. Obowiązkowy przegląd na stacji diagnostycznej wykonuje się raz w roku. W dowodzie rejestracyjnym można sprawdzić ważność naszego ostatniego badania. Ważne jest, aby nie spóźnić się na przegląd – nie można poruszać się po drogach pojazdem bez ważnego badania technicznego. Grozi to ogromnym mandatem, który od 2023 roku wyniesie jeszcze więcej niż dotychczas. Wiele osób zastanawia się ile kosztuje przegląd skutera. Badanie techniczne skutera kosztuje dokładnie 50 zł oraz 1 zł za wpis do centralnej ewidencji pojazdów. Przegląd motoroweru kosztuje dokładnie tyle samo i również wykonuje się je raz w roku. Przeglądy techniczne to dla wielu przykry obowiązek, ale warto zaznaczyć, że dzięki niemu na drogach jest bezpieczniej. Pojazdy, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla innych nie przechodzą przeglądu i nie można poruszać się nimi po drogach.

Obowiązek ważnego przeglądu technicznego

Okresowe badanie pojazdu to obowiązek każdego właściciela pojazdu – także motocykla. O ile skutery są lekkie, małe i zwinne, to motocykle mogą być naprawdę potężne i mieć ogromną moc. Trzeba jednak raz w roku sprawdzić i potwierdzić, że motocykl jest sprawny technicznie. Wiele informacji co jest podczas przeglądu motocykla sprawdzane można znaleźć pod linkiem: http://kalkulatoroc.org.pl/przeglad-motocykla-ile-kosztuje-jak-przebiega/. Podobnie, jak w przypadku skutera – dokonuje się przeglądu raz w roku. Badanie kosztuje łącznie 62 złote i trwa około 30 minut. Sprawdza się m.in.:

  • zgodność numerów seryjnych nadwozia z dokumentacją
  • sprawność układu kierowniczego i hamulcowego
  • głośność układu wydechowego
  • ustawienie i działanie świateł

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu określa dokładny stan przejazdu i sprawdza, czy nadaje się on do poruszania po drodze. Jest obowiązkiem każdego kierowcy, aby mieć pewność, że jego pojazd nie stwarza zagrożenia dla innych. Procedura ta jest uregulowana prawnie, dlatego mogą ją wykonywać określone stacje. Niewykonanie go grozi karą – do końca 2022 roku po zatrzymaniu przez policję kierowca otrzymuje 500 złotych mandatu, a od 2023 roku stawka ta ma być jeszcze wyższa. Co więcej, jeśli pojazd nie ma ważnego badania technicznego, a policja uzna, że jego stan nie pozwala na dalsze poruszanie się po drodze – zamówi lawetę, która odwiezie auto na parking, a słone koszty tej usługi pokryje kierowca. Jeśli kierowca bez ważnego badania technicznego spowoduje wypadek – ubezpieczalnia wypłaci środki poszkodowanym, a sprawca będzie musiał je “oddać” ubezpieczalni.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *