Przejrzyste wybory w przezroczystych urnach?

2016-06-12 12:26:10

Nowelizacja krajowego kodeksu wyborczego przewiduje duże zmiany w samym procesie głosowania do których już przygotowują się gminy. Jedną z głównych zmian mają być całkowicie przezroczyste urny, które jak się okazuje są na tyle szerokie, że nie przejdą przez drzwi wejściowe wielu lokali. Nowością ma być też list wysłany do każdego mieszkańca z informacją o wyborach, jak i wkładanie kart wyborczych do koperty.

Pomimo, że po raz pierwszy skorzystamy z całkowicie przezroczystych urn podczas wyborów samorządowych w 2018 roku, to wszystkie gminy w kraju muszą zaopatrzyć się w nie najpóźniej do 1 lipca br. Czasu zatem mało, dlatego samorządy już przymierzają się do ich zakupu, na który otrzymał nawet 952 zł dotacji na zakup jednej urny wyborczej do jednego obwodu głosowania. Okazuje się jednak, że na rynku trudno jest kupić spełniającą ustawowe kryteria przezroczystą urnę wyborczą w tej cenie. Z rozeznania legionowskich włodarzy wynika bowiem, że najtańsza z takich urn kosztuje 1250 zł.

Wspólny zakup urn

W związku z tym, np. legionowski ratusz chce porozumieć się z 13 innymi gminami z Mazowsza w celu przeprowadzenia wspólnego przetargu i uzyskania w ten sposób jak najkorzystniejszej ceny zakupu tych urn. Chęć porozumienia się w tej sprawie, oprócz Legionowa wyraziły też gminy Dąbrówka, Jadów, Klembów, Kobyłka, Marki, Poświętne, Radzymin, Strachówka, Tłuszcz, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka. Organizatorem planowanego przetargu na zakup łącznie 150 przezroczystych urn wyborczych ma być zaś Tłuszcz. Ponadto, zgodnie ze znowelizowanym kodeksem wyborczym, legionowski ratusz również najpóźniej do 1 lipca br. musi dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych aż 50 proc. lokali wyborczych działających w Legionowie. Należy podkreślić, iż wymagania dla wyborczych lokali są znacznie ostrzejsze niż przepisy prawa budowlanego o tym mówią. W związku z tym, zmianie ulegną niektóre adresy  lokali dostosowanych dla osób niepełnosprawnych ze względu na to, że urna jest szersza niż drzwi wejściowe.

Jakie zmiany w wyborach?

Jakie jeszcze zmiany nas czekają? Przy kolejnych wyborach gmina będzie zobowiązana informować każdego mieszkańca listownie o wyborach, podając wszystkie niezbędne informacje typu: gdzie odbywa się dla niego głosowanie, jakie będą karty do głosowania, jak je prawidłowo wypełnić i wrzucić. Ponieważ urny będą całkowicie przezroczyste, to nie będzie można do nich wrzucać samych kart do głosowania, tylko karty będą musiały być wrzucane w kopertach. Zatem koszty wyborów się zwiększą. Na ostatniej sesji Rady Miasta Legionowo, owe informacje wywołały dość duże zdziwienie, a nawet uśmiechy w wyrazie bezaprobaty wobec nowych i wydawać by się mogło absurdalnych zmian. – Chciałbym zauważyć, że ta ustawa, która wchodzi w życie jest z 2011 roku. Także żeby było jasne, jeszcze PiS nie rządził – zaznaczył radny Andrzej Kalinowski z PiS.

DB

Fot. www.md-plus.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *