SONDA: Jesteś ZA czy PRZECIW. Przyłączają Legionowo, Jabłonnę, Nieporęt, Wieliszew do Warszawy, a Serock do Pułtuska

2017-02-03 2:10:38

Gminy Legionowo, Jabłonna, Wieliszew i Nieporęt zostaną przyłączone do Warszawy, a powiat legionowski zostanie zlikwidowany. Takie zapisy zawiera projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który trafił właśnie do Sejmu. Może to spowodować wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. zarządów komisarycznych w miejsce dzisiejszych włodarzy. Będą oni zarządzać gminami do wyborów samorządowych, które zaplanowane są na jesień 2018 r.

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszej sondzie, która potrwa do poniedziałku 6 lutego. Wyniki sondy podamy w najnowszym numerze To i Owo, który ukaże się już w środę 8 lutego. Zachęcamy, chcemy poznać twoje zdanie!

Czy jesteś za przyłączeniem Legionowa, Jabłonny, Wieliszewa i Nieporętu do Warszawy?

This poll has been finished and no longer available to vote !

W ten sposób powstanie gigantyczny powiat–metropolia warszawska, zamieszkały przez ponad 2 mln ludzi, w którego skład wejdą 33 gminy. Może to oznaczać istne tsunami jeśli chodzi o samorządy z okolic Warszawy. Dotarliśmy do projektu ustawy właśnie złożonego w Sejmie przez Prawo i Sprawiedliwość. Nie jest to projekt rządowy, ale poselski, przedstawicielem wnioskodawcy jest poseł PiS Jacek Sasin.

Megapowiat
Projekt przewiduje powołanie ogromnego powiatu, który tworzyłaby Warszawa wraz z 32 okolicznymi gminami. Do powiatu nazywanego „miastem stołecznym Warszawa” wcielone zostałyby: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin–Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki oraz Zielonka.

 

Co to oznacza?
Według zapisów projektu ustawy od 1 stycznia Miasto Stołeczne Warszawa przejęłoby wszystkie ponadgminne zadania (wykonywane dotychczas przez powiaty) o znaczeniu metropolitalnym. W ten sposób takie zadania jak: kształtowania ładu przestrzennego, koordynowania realizacji zadań publicznych przez gminy, realizacja transportu publicznego oraz inne zadania wykonywane przez powiat przejęłaby Warszawa. W związku ze zmianą granic, prawdopodobnie w momencie wejścia w życie ustawy dotychczasowych włodarzy (prezydenta Legionowa, wójtów Jabłonny, Nieporętu i Wieliszewa) zastąpią, zarządy komisaryczne. Wygasną też mandaty radnych powiatowych i gminnych. Komisarze rządziliby do czasu wyborów samorządowych przewidzianych na jesień 2018 r.

Serock w powiecie pułtuskim
Powołanie megapowiatu oznaczałoby zwiększenie liczby radnych. Dziś Warszawa jest jednocześnie gminą i powiatem, ale ma tylko jedną Radę Warszawy. Megapowiat miałby 50–osobową radę, w której po jednym przedstawicielu miałyby podwarszawskie gminy oraz warszawskie dzielnice. Oprócz tego nadal działałaby Rada Warszawy, pomniejszona z dzisiejszych 60 do 31 osób. Granice powiatu Warszawskiego wytyczono w poprzek niektórych istniejących powiatów, np. rozpadłby się powiat pruszkowski czy piaseczyński. Gminy, które nie zostałyby włączone do megapowiatu, jak gmina Serock zostałaby „wchłonięta” przez powiat pułtuski. Powiatem kierować będzie prezydent Warszawy będący zarazem burmistrzem stolicy. Zaś gminy zachowałyby swoich wójtów, burmistrzów, czy prezydentów miast

.Lwo w tle Wwa

Uzasadnienie projektu ustawy
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy: „Dookoła Warszawy znajduje się kilkadziesiąt gmin, które tworzą warszawski obszar funkcjonalny – warszawską metropolię. Po powstaniu wielkiego województwa mazowieckiego o powierzchni przekraczającej 35 tys. km 2 zabrakło jednostki, która mogłaby koordynować rozwój tej metropolii. (…) Formy i sposób prowadzenia współpracy Warszawy z otaczającymi ją gminami determinuje dominująca pozycja stolicy. W efekcie w warszawskim obszarze metropolitalnym nie rozwija się instytucjonalna współpraca międzygminna oparta o dobrowolne związki celowe tak charakterystyczne dla obszarów funkcjonalnych Górnego Śląska i Trójmiasta. W związku z powyższym jako mało realną należy ocenić możliwość utworzenia dobrowolnego związku metropolitalnego.

DB, ML

Komentarze

8 komentarzy

 1. m odpowiedz

  “W ten sposób takie zadania jak: kształtowania ładu przestrzennego, koordynowania realizacji zadań publicznych przez gminy, realizacja transportu publicznego oraz inne zadania wykonywane przez powiat przejęłaby Warszawa” – i tu was boli 😉

 2. EWA odpowiedz

  Kiedyś sprawy powiatu załatwiały gminy i było Ok. A teraz dodatkowe posadki i tytuły, z tego co wiem utrzymanie urzędasów w powiecie kosztuje ponad 11 mnln zł roczne.

 3. mieszkaniec odpowiedz

  w zasadzie mi to jest bez znaczenia i tak w obecnej sytuacjii nie mozemy sie doprosic o wybudowanie chodnika wzdluz ul. Struzanskie i przejscia dla pieszych, walczymy i wysylamy pisma od kilku lat i nic. Co prawda pozycja juz kilkakrotnie znalazla sie w budrzecie ale co z tego jak na koniec roku brakuje pieniedzy i tak co roku to samo. Tak wiec moze po zmianie ustroju doprosimy sie o ten nieszczesny chodnik, wstyd wlodarze . W zasadzie to chyba gorzej byc juz chyba nie moze.

  1. katerina odpowiedz

   Może być gorzej, jeśli wszyscy będą robić takie błędy ortograficzne – BUDŻET ! a nie budrzet

 4. Iza odpowiedz

  @Karola – bo ma to w genach. Teraz bedzie mogl zostac kandydatem na prezydenta Warszawy… Hahaha!

 5. Karola odpowiedz

  STRACH wśród rządzących !!!, koryto się urywa. Smogorzewski rządził w Legionowie jak Łukaszenka na Białorusi, a teraz zaczyna udawać demokratę i mówi o przestrzeganiu prawa.
  Panie Smogorzewski – a dlaczego dotychczas zachowywałeś się pan jak tyran , buc i despota???

 6. Kazimierz odpowiedz

  LIKWIDACJA POWIATU LEGIONOWSKIEGO JEST CHYBA JUŻ PRZESĄDZONA. Nieznane są tylko szczegóły jak zostanie to przeprowadzone. Pewnie wyjdzie jakieś rozporządzenie, albo ustawa – przepisy wprowadzające. Nie wiadomo też kiedy wejdzie to w życie. To samo z władzami gmin – nie wiadomo, czy w momencie przyłączenia do Warszawy, zostaną one zastąpione przez komisarzy, czy też będą mogły działać aż do wyborów samorządowych na jesieni 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *