Kryptolodzy i antyteroryści

2014-12-03 10:09:31

Na terenie opuszczonym przez 1 Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki na Piaskach powstaje Narodowe Centrum Kryptologii. NCK przejęło 27 ha teren, na którym do niedawna funkcjonowało dowództwo dywizji. Prace już się rozpoczęły

KAROL STELMACH

toiowo@tio.com.pl

Narodowe Centrum Kryptologii to odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na nowe zagrożenia, jakie pojawiły się w naszym regionie. Chodzi o wywiad radio-elektroniczny, deszyfraż oraz monitorowanie i zapobieganie zagrożeniom z internetu. Na jego czele stanął gen. Krzysztof Bondaryk, który wcześniej kierował Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).

Największe centrum obliczeniowe

Na terenie kompleksu wojskowego K-8602 w Legionowie ma zostać zlokalizowana część laboratoryjno-obliczeniowa Narodowego Centrum Kryptologii. Teren obecnie jest grodzony, aby uniemożliwić dostęp oraz obserwację tego, co będzie się działo na terenie kompleksu. Centrum przetwarzania danych w Legionowie, podobno ma dysponować największą mocą obliczeniową w Siłach Zbrojnych. Możliwe jest także, iż w przyszłości kompleks w Legionowie stanie się główną siedzibą Narodowego Centrum Kryptologii.

Kryptolodzy, naukowcy, badacze …

Według niektórych, Narodowe Centrum Kryptologii to nowa, kolejna służba specjalna w naszym kraju, o rozległych ale nie do końca jeszcze określonych kompetencjach. Istnieją więc obawy, że służba ta może kontrolować obywateli i zbierać o nich dane gromadzone w internecie oraz w telefonach komórkowych. Jednak zdaniem MON centrum będzie miało charakter raczej badawczy, chociaż w wielu płaszczyznach ma współpracować z ABW oraz Kontrwywiadem Wojskowym. Legionowskie Centrum może więc zajmować się zapobieganiem atakom z zagranicy na nasze sieci komputerowe, szyfrowaniem i rozszyfrowywaniem informacji oraz tworzeniem zabezpieczeń.

Antyteroryści

Z naszych informacji wynika, że oprócz Narodowego Centrum Kryptologii na piaskach może znaleźć swoją siedzibę także inna specjalna jednostka jaką jest Biuro Operacji Antyterrorystycznych (BOA). Jest to policyjna jednostka, która odpowiada za zwalczanie przestępczości zorganizowanej, wykrywanie i zwalczanie terroryzmu, a także dokonywanie zatrzymań najniebezpieczniejszych przestępców i ich konwojowanie.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *