Facebook


LEGIONOWO. Dalekosiężne plany SKM

2015-02-18 3:01:00

PKP PLK zamierzają zmodernizować odcinek z warszawskiego Okęcia do Piaseczna i kilka innych odcinków w centrum Warszawy. Wraz z przystosowaniem torów do szybkiego ruchu ZTM uruchomi nowe SKM-ki m. in. z Zegrza do odległego Piaseczna

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Czy będzie bezpośrednie połączenie Szybkiej Kolei Miejskiej od stacji Zegrze Południowe aż do odległego Piaseczna? Choć brzmi to na razie jak prima aprilisowy żart, to jest to scenariusz na poważnie rozważany przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Modernizacja infrastruktury

 PKP PLK S.A. przygotowują szereg inwestycji, które z wykorzystaniem pieniędzy UE na lata 2014 – 2020 pozwolą na zwiększenie wykorzystania kolei w aglomeracji warszawskiej. Prace będą polegały m. in. na przebudowie dwóch linii obwodowych, modernizacji stacji Warszawa Zachodnia, modernizacji linii średnicowej, budowie i modernizacji 15 przystanków. Oprócz podniesienia standardu linii średnicowej, będzie zwiększenie wykorzystania tras biegnących do stacji Warszawa Gdańska.

– Pociągi z tej stacji będą mogły pojechać w kierunku Piaseczna przez Warszawę Zachodnią, gdzie przygotowujemy przebudowę, oprócz części pasażerskiej, układu torów – zaznacza Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy PKP PLK. – To będzie kluczowa inwestycja pozwalająca wydłużyć linię SKM z Legionowa przez Warszawę Gdańską w kierunku południowym. Wówczas pociąg z Legionowa mógłby przejechać przez stację Warszawa Gdańska, dalej zatrzymać się na nowych przystankach na trasie w kierunku Warszawy Zachodniej – przekonuje Maciej Dutkiewicz. Już wkrótce całkowitej modernizacji ulegnie linia nr 8 w kierunku Radomia, a to pozwoli na szybkie połączenie kolejowe z Piasecznem.

 Połączenie z Piasecznem

 Na chwilę obecną przez powiat legionowski kursują dwie linie SKM. S3 z Wieliszewa, przez Michałów-Reginów, Legionowo, aż do warszawskiego Okęcia, oraz S9 również z Wieliszewa, przez Michałów-Reginów, Legionowo, aż do Warszawy Zachodniej. Gdyby powstała odpowiednia infrastruktura to ZTM mógłby przedłużyć trasę jednej z obecnie kursujących SKM-ek o nowe stacje z Zegrza Południowego do Piaseczna.

– Mogę potwierdzić, że są takie plany w dłuższej perspektywie czasowej, aby stworzyć linię SKM z Piaseczna do Legionowa, a nawet do Zegrza – przekonuje Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM. – Nic więcej w tym momencie powiedzieć nie mogę ponieważ są to na razie koncepcje. Te plany wejdą w życie, ale myślę że to będzie kwestia jeszcze kilku lat – stwierdził Igor Krajnow.

 Co z połączeniem do Zegrza?

 – Odnośnie utworzenia linii SKM do Zegrza, to ZTM przy tym projekcie na razie nie uczestniczy. Tam są potrzebne prace modernizacyjne. PKP PLK jako zarządca infrastruktury z Urzędem Marszałkowskim za to odpowiadają. Mogę jedynie potwierdzić, że ZTM jest zainteresowany uruchomieniem połączenia do Zegrza. Chociaż za wcześnie na szczegóły – kończy Igor Krajnow.

Niedawno Starostwo rozwiązało umowę z dotychczasowym zarządcą terenu przy stacji kolejowej w Zegrzu Południowym. Dlatego nie ma już przeszkód, aby rozpocząć prace zmodernizowania blisko 3 km odcinka trasy z Wieliszewa i uruchomienia przystanku nad Jeziorem Zegrzyńskim. Urząd Marszałkowski umieścił inwestycję w projekcie Regionalnego Programu Transportowego. Teraz wszyscy czekają na zatwierdzenie przez Komisję Europejską tego projektu. Koszt inwestycji oszacowany jest na 15-20 mln zł. Jak już zapadnie decyzja o dofinansowaniu linii nr 28 Wieliszew – Zegrze, to PKP PLK mają włączyć się w to przedsięwzięcie.

Podobne artykuły

Komentarze

1 komentarz

  1. Guru9110 odpowiedz

    Super do Zegrza byłoby SKMkę mieć, ten region by się w końcu rozwinął.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *