LEGIONOWO. Kino do autopoprawki

2015-03-04 3:01:00

Radni wydzierżawią na 20 lat kilka działek pod parkingi dla Domu Handlowego Maxim, ale najpierw wyceny gruntów dokona rzeczoznawca. Pomysły są również takie, aby inwestor w umowie zagwarantował kilkusalowe kino

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Dłuższą dyskusję spowodował projekt uchwały na 20-letnią dzierżawę w drodze bezprzetargowej kilku działek o łącznej powierzchni 6086 m2 przy ulicach Jana III Sobieskiego i Jerzego Siwińskiego w Legionowie. Inwestor PIR sp. z o.o., który jest właścicielem domu handlowego Maxim, chciałby te działki wydzierżawić w celu przeznaczenia ich pod drogi dojazdowe oraz parkingi dla przyszłej, powiększonej galerii handlowej.

Historyczna inwestycja?

– Wbrew pozorom mamy do czynienia z bardzo ważną uchwałą, która pod wieloma względami może być przełomowa – rozpoczął radny Leszek Smuniewski. – Pozory jakie są stwarzane niestety nie zdradzają tego. Jeśli by doszło do tej inwestycji, to byłaby ona jedną z największych w historii Legionowa. I w związku z tym, że jest to tak ważna uchwała w sposób naturalny budzi pewne wątpliwości – kontynuował Smuniewski.Radny zauważał, że suma przeznaczonych do dzierżawy działek ma ponad 6 tys. m2. Jego zdaniem, zakładając wartość rynkową na około 6 mln zł, proponowany w projekcie uchwały czynsz dzierżawy w wysokości 5600 zł byłby nieporównywalnie niski w stosunku do wartości ziemi.

Gwarancje w uchwale

– Fakt ten stwarza wrażenie, że mamy do czynienia z bardzo preferencyjnymi warunkami na jakich ta nieruchomość ma być przekazana inwestorowi – przekonywał radny. Poza tym Smuniewski zwracał uwagę, że inwestor powinien zagwarantować w umowie kilkusalowe kino dla mieszkańców. Kilku radnych poparło ten pomysł.

– To nie jest największa inwestycja w Legionowie, bo kilka większych już było – powiedział prezydent Roman Smogorzewski. – Większość tej powierzchni jest przewidziana w planie przestrzennym pod komunikację samochodową i parkingi. 1 m2 tej powierzchni nie kosztuje 1 tys. zł. To są fragmenty działek. To nie jest jedna ładna działka, gdzie można 1 m2 pomnożyć przez 1 tys. zł. Jeżeli są wątpliwości co do wysokości czynszu, to możemy zlecić wycenę uprawnionemu rzeczoznawcy majątkowemu – mówił Smogorzewski.

Jak nie tu, to gdzie indziej

Prezydent złożył autopoprawkę do uchwały. Zauważył także, że jeśli kino nie powstanie w Legionowie to powstanie w Jabłonnie. – Tam też jest 3 hektarowy teren i tam również co jakiś czas ożywają takie idee. To są też dla budżetu miasta setki tysięcy złotych miesięcznych dochodów z podatku od nieruchomości. To też są setki nowych miejsc pracy – przekonywał Roman Smogorzewski. Autopoprawka prezydenta mówiącą o tym, że czynsz miesięczny zostanie ustalony przez rzeczoznawcę majątkowego została przegłosowana.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *