LEGIONOWO. Skrajna prawica rekrutuje w MOK

2015-03-04 3:01:00

Niewiele ponad tydzień temu w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie rekrutacyjne skrajnie prawicowego Ruchu Narodowego. Przeciwko zgromadzeniu, w którym wzięło udział 30 osób wpłynęło ponad 80 protestów. Czemu miejska placówka kulturalna pozwala na spotkania natury politycznej?

KAROL KRAWCZYK

k.krawczyk@toiowo.eu

Ruch Narodowy to organizacja dość kontrowersyjna. Powstała z połączenia m.in. Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) i Młodzieży Wszechpolskiej. Wśród zagranicznych sojuszników Ruchu Narodowego znajduje się m.in. włoska organizacja o nazwie Forza Nuova, która nie kryje się z poglądami neofaszystowskimi. W Legionowie spotkanie rekrutacyjne RN odbyło się w niedzielę 22 lutego. Wzięło w nim udział około 30 osób. Czy placówki kulturalne powinny być miejscem spotkań politycznych? W placówkach szkolnych np., agitacja polityczna jest przecież zabroniona.

Więcej protestów niż członków

Przed datą planowanego spotkania Ruchu Narodowego do MOK wpłynęły 84 protesty. W mailach przesłanych do MOK lub w postach zamieszczanych w internecie ludzie zwracali uwagę, że ośrodek kultury nie jest dobrą przestrzenią do agitacji politycznej, szczególnie przez organizacje skrajne.

– Widzę, że nie chwalicie się spotkaniem rekrutacyjnym skrajnej prawicy zaplanowanym na niedzielę w waszym Ośrodku. Faktycznie, nie ma się czym chwalić – pisze jeden z internautów. – Jako osoba uczęszczająca od ponad dziesięciu lat na zajęcia i wydarzenia organizowane przez MOK wyrażam ogromne rozczarowanie postawą osoby, która zezwoliła na coś takiego – dodaje.

Za pieniądze wszystko

Dyrekcja Miejskiego Ośrodka Kultury twierdzi, że nie mogła odmówić wynajęcia sali Ruchowi Narodowemu, bo obok realizacji celów statutowych, prowadzi również działalność usługową, m.in. wynajmuje sale i nie stawia wynajmującym żadnych zasad poza przestrzeganiem prawa.

– Salę na spotkanie Ruchu Narodowego wynajęliśmy odpłatnie na obowiązujących u nas niezmiennie zasadach, o których informujemy na naszej stronie internetowej

(…) – wyjaśnia Andrzej Sobierajzki, dyrektor MOK. – N

ie posiadamy narzędzi prawnych do odmowy udostępnienia sali, jeżeli charakter planowanego spotkania nie wykracza poza możliwości techniczne pomieszczenia – dodaje.

Urząd Miasta Legionowo, który jest jednostką nadrzędną dla MOK nie skomentował spotkania.

Odizolować kulturę od polityki

Zenon Durka, poseł na Sejm RP, a formalnie ciągle dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie opowiada się jednak za odizolowaniem kultury od polityki.

– (…) Uważam, że w przyszłości powinniśmy dopracować się takich rozwiązań (niekoniecznie prawnych, może zwyczajowych), które doprowadziłyby do możliwie skutecznego odizolowania od siebie kultury i polityki, szczególnie w placówkach, których celem jest animowanie i upowszechnianie kultury – tłumaczy Zenon Durka. – Jest dla mnie oczywiste, że spotkanie RN w MOK nie należy do “oferty kulturalnej” tej instytucji (…) podobnie jak nie byłoby ofertą MOK jakiekolwiek inne spotkanie jakiegokolwiek ugrupowania politycznego w wynajętej od MOK sali – dodaje poseł Durka.

Zenon Durka chciałby aby w przyszłości odizolować sferę kultury od sfery polityki tak, aby placówka jaka jest MOK nie była kojarzona z jakąkolwiek opcja polityczną tak mainstreamową jak radykalną.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *