Facebook
LEGIONOWO. Wielkie rżnięcie w centrum

2015-03-04 3:01:00

W centrum Legionowa, u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Mickiewicza trwa wycinka drzew. Powstanie tu supermarket oraz dwa budynki mieszkalne. Oburzeni są właściciele okolicznych sklepów, którym prezydent obiecywał, że nie będzie tam supermarketu

WOJCIECH DOBROWOLSKI

w.dobrowolski@tio.com.pl

Przypomnijmy. W kwietniu 2012 r. Rada Miasta Legionowo wyraziła zgodę prezydentowi Romanowi Smogorzewskiemu na sprzedaż ponad 1,5 ha terenu w centrum miasta. W marcu 2014 r. prezydent sprzedał za 11 mln zł działkę zł firmie Budrem. W październiku 2014 r. firma Budrem, której jednym z udziałowców jest właściciel marketów sieci LIDL wystąpiła o pozwolenie na budowę budynku handlowo – usługowego oraz dwóch budynków mieszkalnych.

Ostatnia miejska działka

Obie inwestycje planowane są na zielonym, dotąd niezabudowanym terenie pomiędzy ul. Jagiellońską i Muzeum Historycznym, z boku ograniczonym ulicami Mickiewicza i Kazimierza Wielkiego. Teren ten jest bardzo atrakcyjny, do niedawna stanowił ostatnią tak dużą należącą do miasta działkę w centrum. Wcześniej planowano tam wzniesienie kampusu dla zespołu szkół zawodowych albo innego dużego budynku użyteczności publicznej, np. nowej siedziby dla starostwa, sądu rejonowego lub biblioteki publicznej. Od kilku lat teren ten stanowił zieloną enklawę, będącą tradycyjnym miejscem spacerów mieszkańców okolicznych bloków.

Wszystko na sprzedaż

Pustki w budżecie miasta spowodowały, że w kwietniu 2012 r. Prezydent Roman Smogorzewski przedstawił radnym do akceptacji projekt uchwały, w którym Rada Miasta miała wyrazić zgodę na sprzedaż tej nieruchomości. Mimo pewnych oporów rada podjęła taka uchwałę. Później niektórzy z radnych mieli pretensje, iż wprowadzono ich w błąd. Obiecano im bowiem, że sprzedaż działki ograniczona będzie warunkiem, iż ok. 1000 m kw. powierzchni na parterze przyszłego budynku, nabywca będzie musiał przeznaczyć na cel publiczny. Ostatecznie jednak zapis ten zniknął z treści uchwały przed głosowaniem.

Oszukani właściciele sklepów

Gdy działka została wystawiona na sprzedaż, prezydent Roman Smogorzewski spotkał się z niektórymi właścicielami okolicznych sklepów. W bezpośredniej rozmowie obiecał im, że na pewno nie sprzeda działki właścicielowi marketu. Jednak na początku marca 2014 r.., po kolejnym przetargu, prezydent sprzedał działkę za 11 mln zł firmie Budrem. Po krótkim sprawdzeniu w internecie, okazało się że jednym z jej udziałowców jest firma LIDL, właściciel sieci supermarketów. Prezydent utrzymywał jednak, że w momencie rozstrzygania przetargu nie miał tej wiedzy.

– Obiecałem tym państwu, że nie sprzedam działki właścicielowi marketu. I obietnicy dotrzymałem. Teren kupił polski przedsiębiorca z rodzimym kapitałem – mówił wówczas Smogorzewski.

Market i dwa bloki

Z informacji jakie uzyskaliśmy wynika, że na działce przy muzeum powstanie budynek handlowo – usługowy o wysokości 7,5 m i powierzchni użytkowej 1700 m2, wraz z 74 miejscami parkingowymi. Oprócz niego powstaną również 2 budynki mieszkalne wielorodzinne o 4 kondygnacjach naziemnych. Budynki mają być połączone wspólnym garażem podziemnym na 76 miejsc. Planowany jest także parking naziemny na 40 miejsc. Według Michała Wilczewskiego, Kierownika Projektu w firmie Budrem prace budowlane rozpocząć miały się w kwietniu br., a zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2016 r. Obecnie trwa już wycinka drzew.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *