WIELISZEW. Reforma w komunikacji

2015-04-01 3:01:00

Od maja zmianom ulegnie plan komunikacji lokalnej w gminie Wieliszew. Największe modyfikacje będą dotyczyły linii L10, o którą na sesji rady gminy toczył się zażarty spór

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Zmiany dotkną wszystkich lokalnych linii, z tym że w większości będą to zmiany kosmetyczne. Największe modyfikacje dotyczą linii L10 i to właśnie to wywołała na sesji dłuższą dyskusję.

 W większości  kosmetyka

Gmina, powołując się na wyniki  ankiety internetowej dotyczącej funkcjonowania gminnej komunikacji zapewnia, że linia L9 dobrze spełnia swoje zadanie. Jedyną nowością jaka zajdzie w tym połączeniu ma być wpisanie do rozkładu jazdy kursów realizowanych przez autobus niskopodłogowy. Również linia L11 zbyt mocno się nie zmieni. W kilku porannych kursach autobusy pojadą uproszczoną trasą przez Łajski obok Domu Kultury.  L11 pominie Wieliszew, co ma znacznie skrócić czas podróży do Legionowa. To korzystne dla mieszkańców Góry, Janówka, czy Kałuszyna, bo skróci czas dojazdu średnio o 15 minut. Planowane jest także wybudowanie przystanków przy ulicy Nowodworskiej w Łajskach przy skrzyżowaniu z ulicą Suwalną. Korzystałaby z nich autobusy L11.

Reforma L10

Jak wynika z ankiety L10 nie jest obecnie atrakcyjną linią ze względu na jej długi czas przejazdu z Wieliszewa do Legionowa. Obecnie autobus kursuje przez Michałów Reginów, Łajski, Starostwo Powiatowe oraz przez zakorkowany przejazd kolejowy w ciągu ulic Parkowa-Wyszyńskiego w Legionowie. Czas przejazdu to 50 minut. W Michałowie Reginowie średnio z tej linii korzysta 5 osób dziennie, a bywają również kursy z zerowym zainteresowaniem przystankami na odcinku PKP Michałów Reginów – UG Wieliszew. Władze uznały, że L10 w takim kształcie dłużej funkcjonować nie może.

Autobusy L10 na nowej trasie będą kursować ulicą Kościelną w Wieliszewie i Łajskach oraz tunelem w Al. Róż w Legionowie. L10 pominie Michałów Reginów. To ma spowodować znaczące skrócenie  czasu podróży.

Wszystkim nie dogodzi

– Nie wiem, czy ta decyzja jest dokładnie przemyślana – zwróciła się do wójta radna Janina Przybył. – Rozmawiałam z mieszkańcami Michałowa Reginowa i linia L10 jest im potrzebna. Bez tej linii nie mają oni możliwości dojazdu do urzędu gminy. Również ze względu na dzieci, które tym autobusem dojeżdżają do szkoły, powinniśmy pozostawić L10 bez zmiany – argumentowała Przybylska.

– Statystyki pokazują, że tym autobusem czasami nie jeździ nikt – przekonywał wójt Paweł Kownacki. –  (…)Nigdy nie da się wszystkich zadowolić – dodał.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *