LEGIONOWO. Smogorzewski rozważa start w wyborach

2015-04-01 3:01:00

Roman Smogorzewski poważnie myśli o tegorocznych wyborach parlamentarnych. Prezydent potwierdził to naszej redakcji w krótkiej odpowiedzi mailowej. To pierwsza tego typu jasna deklaracja

O możliwości startu w wyborach parlamentarnych prezydenta Romana Smogorzewskiego pisaliśmy w ostatnim numerze TiO (13/2015). W środę 25 marca w trakcie trwającej sesji Rady Miasta Smogorzewski na pytanie zadane przez jedną z dziennikarek dotyczące startu w wyborach parlamentarnych z uśmiechem odparł: – Nie potwierdzam, nie zaprzeczam.

Czy był to zwiastun podjętej już decyzji, a może pewnej “gry” prezydenta z lokalnymi mediami? Tego wówczas nie wiedzieliśmy. W kuluarach wśród niektórych radnych można było usłyszeć głosy, iż prezydent w zasadzie już podjął decyzję. Dzień po naszej publikacji zapowiadającej abdykację z urzędu prezydenta miasta, a zarazem ewentualności startu w jesiennych wyborach parlamentarnych Roman Smogorzewski na sesji był mocno “podminowany”. Wyglądał na przygnębionego, poddenerwowanego, a jednocześnie mało zainteresowanego trwającymi obradami. Przy okazji dyskusji nad jednym z punktów nie wytrzymał kolejnych pytań opozycyjnych radnych nerwowo odpowiadając im, że w przeciwieństwie do nich lubi “robić ludziom dobrze”. Po czym dodał, że komunizm upadł 25 lat temu, ale jak ich słucha to wydaje mu się, że on jest wiecznie żywy. Zresztą prezydent do końca tego punktu nie wytrwał, wychodząc na dłuższy czas z sali. Takie zachowanie mogłoby potwierdzać to, o czym napisaliśmy przed tygodniem – prezydent wydaje się być już mało zainteresowany lokalnym podwórkiem, a myślami zdaje się być już gdzieś indziej.

Drogą mailową zadaliśmy 2 pytania prezydentowi i otrzymaliśmy krótkie, ale jednoznaczne odpowiedzi. Prezydent potwierdził, że rozważa swój start w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Jednocześnie przyznał, iż jego ambicje polityczne sięgają znacznie wyżej, gdyż chciałby zostać Sekretarzem Generalnym ONZ.

DB

Procedury związane z rezygnacją prezydenta z urzędu

Prezydent miasta w każdym czasie może złożyć rezygnację ze sprawowanego urzędu. Jednak nie musi tego robić z powodu zamiaru  kandydowania w wyborach do Parlamentu, ani chęci ubiegania się o inne funkcje. Rezygnację zawsze można bowiem złożyć już po dokonaniu wyboru.

W takim przypadku przewodniczący rady miasta ma obowiązek powiadomić wojewodę o rezygnacji prezydenta z urzędu. Wojewoda z kolei powinien niezwłocznie zawiadomić  Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Rezygnacja prezydenta jest równoznaczna z odwołaniem jego zastępców. Nowy prezydent powinien być wyłoniony w wyniku przedterminowych wyborów. Do czasu ich przeprowadzenia oraz objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta, jego funkcję pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *