Wyższy poziom rocka

2015-04-01 3:01:00

Millenium, Archangelika i State Urge wystąpili w ramach pierwszej edycji miniProg RockFest. Impreza odbyła się w sobotę (25 marca) w sali widowiskowej legionowskiego ratusza i po entuzjastycznym przyjęciu ma szansę wpisać się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych regionu

KATARZYNA ŁOŚ

toiowo@toiowo.eu

– Z muzyką progrockową nie można się nudzić, więc wrażenia jak zawsze pozytywne. Fajny festiwal, fajnie się zaczął i na pewno nie będzie gorzej, bo przed nami fantastyczne, uznane na polskim rynku zespoły – powiedział tuż po występie grupy Archangelica Waldemar Białczak z Przasnysza, jeden z administratorów facebookowej strony Polska Progiem Stoi.

Strona integruje fanów prog rocka – stylu muzyki, który wywodzi się z rocka psychodelicznego, organizuje grupy na koncerty i promuje rodzime zespoły. – Jest to muzyka małopopularna, niszowa. Zespoły przeważnie wybierają kameralne, nastrojowe kluby gdzie przyjdzie garstka ludzi, ale za to wiernych fanów, którzy znają się na rzeczy. Koncerty nie są tak nagłaśniane w związku z czym mało się o nich słyszy (…). Wielkie brawa i szacunek dla organizatora. Doskonale wiemy jak ciężko jest zorganizować i wypromować taką imprezę, a ta jest fantastyczna zarówno pod względem organizacji, jak i wysokiej klasy zespołów – podkreślił Białczak.

Po Archangelice w nowym składzie: Maciej Engel (gitara), Robert Kubajek (perkusja), Łukasz Juszkiewicz (wokal), Marcin Stasiak (bas) i Piotr Kordialik (gitara) scenę opanował State Urge. Młodzi, utalentowani muzycy z Gdyni: Marcin Bocheński (perkusja), Marcin Cieślik (gitara i wokal), Krystian Papiernik (bas) i Michał Tarkowski (klawisze i syntezatory) zaprezentowali swój autorski gatunek, czyli white rocka. Słuchacze wciągnięci w niezwykłą przestrzeń malowaną dźwiękiem, światłem i obrazem nagrodzili ich za to owacjami na stojąco. Festiwal zakończył występ Millenium – zespołu z ponad 15-letnią historią (powstał w 1999 roku), który ma w swoim dorobku 10 płyt. Ryszard Kramarski (klawisze), Tomasz Paśko (perkusja), Łukasz Gall (wokal), Krzysztof Wyrwa (bas) i Piotr Płonka (gitara) zagrali w Legionowie aż 17 utworów. Wśród nich znalazły się zarówno te najpopularniejsze, jak i nigdy wcześniej nie prezentowane na żywo kompozycje.

Pomysłodawcą i współorganizatorem wydarzenia był Mikołaj Madejak, twórca Legionowo LiveArt – projektu, który ma na celu kreowanie niekomercyjnych działań kulturalnych.

– Pomysł zorganizowania festiwalu powstał dawno temu, napisałem na ten temat pracę licencjacką, która trafiła do szuflady. Udało się go zorganizować dzięki dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury, który mi zaufał – podkreśla  pomysłodawca, miłośnik rocka progresywnego. – Był to cudowny, niezapomniany wieczór, jesteśmy pod wrażeniem i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję – komentują uczestnicy.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *