JABŁONNA. Major Sierawski skończył 100 lat

2015-04-15 3:01:00

W niedzielę 12 kwietnia w Chotomowie major w st. spocz. Stanisław Sierawski, odebrał gratulacje i podziękowania z okazji swoich setnych urodzin. Uroczystość uświetniło wręczenie majorowi dwóch odznaczeń. W imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego minister Bożena Żelazowska podczas mszy świętej w Jego intencji przypięła do piersi Jubilata Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Drugie odznaczenie wręczyła podczas świeckiej części uroczystości w Ośrodku Kultury w Chotomowie – był to Medal Pro Patria. W uroczystości wzięli udział m.in. lokalni samorządowcy.

Major Stanisław Sierawski ur. się 12 kwietnia 1915 r. w Olszewnicy Starej. W wieku 22 lat, został powołany do 32. Pułku Piechoty w Modlinie Twierdzy. Dwa lata później w 1939 roku został skierowany do obrony Twierdzy Modlin. Wtedy też został awansowany do stopnia plutonowego. Przed kapitulacją polskich wojsk został odznaczony Krzyżem Walecznych. Stamtąd trafił do niewoli w Mławie, gdzie był przetrzymywany w nieludzkich warunkach i skąd wrócił do domu w Chotomowie. W 1940 roku wstąpił do konspiracji.

Major w st. spocz. Stanisław Sierawski otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i liczne odznaczenia wojenne. W 2013 roku został awansowany na stopień majora Wojska Polskiego. W tym samym roku Rada Gminy Jabłonna przyznała mu tytuł Zasłużonego dla Gminy Jabłonna.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *