Facebook

 JABŁONNA. Major Sierawski skończył 100 lat

2015-04-15 3:01:00

W niedzielę 12 kwietnia w Chotomowie major w st. spocz. Stanisław Sierawski, odebrał gratulacje i podziękowania z okazji swoich setnych urodzin. Uroczystość uświetniło wręczenie majorowi dwóch odznaczeń. W imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego minister Bożena Żelazowska podczas mszy świętej w Jego intencji przypięła do piersi Jubilata Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Drugie odznaczenie wręczyła podczas świeckiej części uroczystości w Ośrodku Kultury w Chotomowie – był to Medal Pro Patria. W uroczystości wzięli udział m.in. lokalni samorządowcy.

Major Stanisław Sierawski ur. się 12 kwietnia 1915 r. w Olszewnicy Starej. W wieku 22 lat, został powołany do 32. Pułku Piechoty w Modlinie Twierdzy. Dwa lata później w 1939 roku został skierowany do obrony Twierdzy Modlin. Wtedy też został awansowany do stopnia plutonowego. Przed kapitulacją polskich wojsk został odznaczony Krzyżem Walecznych. Stamtąd trafił do niewoli w Mławie, gdzie był przetrzymywany w nieludzkich warunkach i skąd wrócił do domu w Chotomowie. W 1940 roku wstąpił do konspiracji.

Major w st. spocz. Stanisław Sierawski otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i liczne odznaczenia wojenne. W 2013 roku został awansowany na stopień majora Wojska Polskiego. W tym samym roku Rada Gminy Jabłonna przyznała mu tytuł Zasłużonego dla Gminy Jabłonna.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *