Pod górkę, do przyjaźni

2015-04-29 3:01:00

Historia Niemiec i Polski krzyżowała się w wielu punktach, bywała zawiła, niejasna. Obecnie te dwa sąsiednie narody żyją w symbiozie zarówno gospodarczej, jak i społecznej. Najlepszym potwierdzeniem tej tezy była kolejna odsłona wieloletniego projektu, realizowanego w ramach wymiany szkolnej między “Salezjanami” z Legionowa, a uczniami Spessart Gymnasium w Alzenau.

W marcu, prężna grupa dwunastu śmiałków, wyruszyła o świcie z Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na wycieczkę inną od wszystkich. Dla niektórych była to pierwsza wizyta u naszych zachodnich sąsiadów, dlatego emocje piętrzyły się z godziny na godzinę. Po przekroczeniu progu lotniska we Frankfurcie, od razu dał się odczuć niemiecki ład i porządek. Nie mniejszym zaskoczeniem była również sama szkoła w Alzenau. Kompleks budynków sportowych, jadalnia, sale lekcyjne przypominały bardziej uniwersytet, niż gimnazjum położone wśród malowniczych łąk i lasów.  Już po kilku dniach wszystkim, przyzwyczajonym do równinnych terenów uczniom polskim, codzienna droga pod górkę do szkoły dała się we znaki. Przez tydzień uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych razem z naszymi partnerami. Początkowo można było wyczuć u niektórych członków wymiany pewnego rodzaju zakłopotanie, spowodowane niewystarczającą znajomością języka niemieckiego. Jednak w miarę upływających dni te same osoby zaczęły dogadywać się coraz lepiej w sklepie, czy na ulicy. Codzienne uczestniczenie w lekcjach umożliwiło nam porównanie metod prowadzenia zajęć w Niemczech i Polsce. Bardzo ciekawym doświadczeniem było również samo mieszkanie u naszych partnerów. Pozwoliło to nam zobaczyć jak funkcjonuje rodzina niemiecka. Program wyjść zorganizowanych obfitował w zwiedzanie miejsc związanych z II wojną światową, nazizmem i postaciami niechlubnie zapisanymi w historii Niemiec. Miejscami takimi były na przykład: sąd w Norymberdze, przed którym postawieni zostali zbrodniarze wojenni, jak również budynek zjazdów nazistowskiej partii Adolfa Hitlera – połączony z Muzeum Nazizmu. Innym, ale w mojej ocenie nie mniej ważnym i potrzebnym aspektem było łamanie stereotypów.

Jednak za nasze największe wspólne osiągnięcie uważam zawarcie przyjacielskich więzi między partnerami. Jest to najlepszym dowodem na podkreślenie, iż trudna przeszłość nie jest przeszkodą w budowaniu nowej, wspólnej i lepszej historii.

Tradycyjnie projekt dofinansowany został przez organizację Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży – Jugendwerk.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *