JABŁONNA. Pokazowy budynek PAN prawie gotowy

2015-04-29 3:01:00

Prawdopodobnie jeszcze tego lata zostanie otwarty inteligentny budynek demonstracyjny Polskiej Akademii Nauk. Prace budowlane są już w zasadzie na ukończeniu. Niedługo ruszy budowa drogi prowadzącej od osiedla w Jabłonnie do Centrum Energii Odnawialnej

MARCIN CHOMIUK

m.chomiuk@toiowo.eu

Centrum Energii Odnawialnej to pierwsza taka inwestycja w Polsce. I choć nie należy do najtańszych, bo całkowita wartość projektu to 90 mln złotych (75,8 mln to środki unijne) ma ona pomóc naszemu krajowi w wywiązaniu się ze zobowiązań wobec Unii Europejskiej. W skrócie mówiąc udział energii odnawialnej w ostatecznym zużyciu energii ma w Polsce do 2020 roku osiągnąć 15%. W tym samym roku cała Unia ma osiągnąć 20% udział energii odnawialnej. Naukowcy przekonują, że skorzysta też samo Mazowsze.

 Samowystarczalność energetyczna

– Myślimy, że latem otworzymy budynek – mówi prof. Władysław Włosiński, inicjator budowy Centrum Energii Odnawialnej z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. – Budynek to jednak nie tylko same mury, tutaj chodzi o coś ciekawszego. Zamontowane tam są urządzenia badawcze, m. in. kolektory słoneczne. Urządzenia te nie zaburzają krajobrazu a jednocześnie produkują energię – opowiada.

Celem Centrum jest tworzenie lub dostosowanie istniejących technologii do potrzeb i możliwości polskich gospodarstw, a tym samym rzeczywistego wsparcia rozwoju regionu Mazowsza. W szczególności dotyczy to tworzenia gospodarstw i gmin samowystarczalnych energetycznie oraz związanych z tym działań promocyjnych, doradczych i informacyjnych dla mieszkańców wsi i małych miast.

 Rewolucja w budownictwie

Korzyści dla najbliższej okolicy może być wiele. Od sygnalizacji świetlnej działającej dzięki energii słonecznej lub wiatrowej, po rewolucję w budownictwie. Profesor Włosiński zauważa, że Mazowsze, a więc również i powiat legionowski jest miejscem gdzie buduje się dużo. Dzięki działalności Centrum być może uda się, by część z powstających budynków przyjmowała rozwiązania zaproponowane przez naukowców.

Park technologiczny

Budynek inteligentny, który powstał przy obwodnicy Jabłonny będzie pełnił rolę demonstratora, do którego będą mogli wejść wszyscy. Naukowcy roboczo nazywają go “Jabłonna I”, co wskazuje na to, że jest on tylko częścią z tego co będzie znajdowało się w Centrum. Kolejnym etapem prac ma być “Jabłonna II”. Będzie to miasteczko demonstracyjne energii odnawialnej. Czegoś takiego w Polsce jeszcze nie ma, ale podobne obiekty funkcjonują w Niemczech i Austrii, m.in. w Graz, nazywanej przez niektórych stolicą biomasy. Nasz park technologiczny zająłby około 6 hektarów powierzchni.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *