Facebook

WIELISZEW. Modelarze na start

2015-05-12 10:37:09

W sobotę, 25 kwietnia odbyła się pierwsza edycja Mistrzostw Sekcji Modelarskiej \”Ważka\” o Puchar Wójta Gminy Wieliszew. Impreza zgromadziła kilkudziesięciu modelarzy z Legionowa, Bemowa i Zielonki

Zawody otworzyły zmagania najmłodszych adeptów modelarstwa rywalizujących w kat. katapulta – papierowych modeli wystrzeliwanych z gumowej taśmy. To specjalność wieliszewskiej sekcji, stąd rywalizacja była wewnętrzną rozgrywką siódemki reprezentantów gospodarzy.

Świetne wyniki juniorów młodszych i młodzików

Zmagania w klasie szybowców halowych F1N – konstrukcji wykonanych własnoręcznie bazujących na szkielecie z balsy oraz lekkich materiałach takich jak styropian – rozpoczęły loty w kat. F1N MINI (rozpiętość płata do 40 cm), w której rywalizowało 7 zawodników. Królewską tego dnia kategorią była rywalizacja młodzików, do której zgłoszono aż 25 zawodników i w której supremację potwierdzili reprezentanci wieliszewskiej „Ważki” – podopieczni instruktora Waldemara Pakuły opanowali całe podium. Podobnie stało się w kat. wiekowej juniorów młodszych, tu jednak ponownie rywalizowali tylko gospodarze. Na wysokim poziomie stały również zmagania w kat. OPEN, do której zgłoszono 17 zawodników (część startowała także w pozostałych kat.) – aż 7 zawodników osiągnęło loty powyżej 30 sekund. W sumie tego dnia mogliśmy podziwiać 30 takich lotów –świetne wyniki osiągali juniorzy młodsi  i młodzicy.

Impreza się udała

Pierwszą edycję wieliszewskich mistrzostw, choć niepozbawioną drobnych potknięć, możemy zaliczyć co najmniej do udanych. Zdecydowało o tym przede wszystkim zaangażowanie rodziców modelarzy, którzy sprawnie poprowadzili biuro zawodów, przygotowali bufet z domowymi wypiekami i ekologicznymi napojami, wreszcie nie tylko dopingowali ale sami rywalizowali (z sukcesami!).

Organizatorem zawodów była Sekcja Modelarstwa Lotniczego „Ważka”, Ośrodek Kultury w Wieliszewie oraz Referat Sportu UG Wieliszew.

Modelarstwo lotnicze jest uznawane za dziedzinę sportu – międzynarodowe zawody modelarskie odbywają się zgodnie z regulaminem FAI. Buduje się latające modele szybowców, a także samolotów i śmigłowców napędzane silnikami spalinowymi. Modele mogą być swobodnie latające, zdalnie sterowane lub latające na uwięzi. Podstawowymi klasami w modelarstwie szybowcowym są  F1A – modele szybowców do startu na wolnym powietrzu, oraz F1N – modele szybowców halowych wyrzucanych z ręki.

Ważna technika wyrzutu

Konkurencje w kategorii F1N (rozpiętości skrzydeł do 70 cm) polegają na wykonaniu jak najdłuższego lotu. O długości lotu swobodnego decyduje poza właściwościami aerodynamicznymi modelu technika wyrzutu – im wyżej wyrzucony przez zawodnika model tym dłuższa droga opadania i dłuższy czas lotu. Trzeba przy tym umieć dostosować właściwości modelu oraz technikę wyrzutu do warunków danego obiektu – hale mają określone wymiary i model szybując musi się zmieścić w jej przestrzeni. Każdy z zawodników wykonuje swoje rzuty w kilku, najczęściej trzech seriach. Czas przy użyciu dokładnych stoperów mierzą sędziowie chronometrażyści, do klasyfikacji zaliczając trzy najdłuższe loty.

Oprac. MaCh

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *