Facebook

„Żonkile” i „Polscy Sprawiedliwi”

2015-05-12 10:37:05

Pod koniec kwietnia w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych na ulicy Targowej w Legionowie odbyło się otwarcie wystawy pn. \”Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci\”. Zorganizowano ją w porozumieniu z Muzeum Historii Żydów Polskich

Celem naszego działania było popularyzowanie wiedzy o wyjątkowych ludziach, którzy bezinteresownie ratowali życie Żydów w czasie II wojny światowej. Oprócz informacyjnych plakatów ofiarowanych przez muzeum, na wystawie zgromadzono pamiątki rodzinne pani Magdaleny Skowrońskiej, wnuczki Lucyny i Józefa Finków – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W gablotach można było zobaczyć wiele przedwojennych dokumentów – świadectwa, zaświadczenia o ukończeniu kursów, stare książeczki PKO oraz fotografie rodzinne, zrobione w zakładzie fotograficznym Heleny Kołakowskiej w Warszawie na ulicy Złotej 58 w latach dwudziestych XX wieku. Uwagę zwracały również przedmioty z domu państwa Finków, np. radio „Pionier”, drewniana skrzyneczka z przyborami do golenia, przedwojenne blaszane pudełko na bibułki do papierosów, w którym nasz bohater przechowywał dokumenty oraz ponad osiemdziesięcioletnia lalka „Dama” z porcelanową głową, ulubienica całej rodziny. Szczególnie cenne były odznaczenia pana Finka, żołnierza AK, przyznane przez Rząd Polski na obczyźnie: Krzyż AK, Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami oraz Medal Wojska. Oddzielną część wystawy stanowiły pamiątki, ukazujące historię uratowanych przez rodzinę Finków Żydów, ich przedwojennych przyjaciół: Szepiela, Chanę, Sarę, Ischaka Grynbergów oraz Pinchasa Rafałowicza z żoną Soszaną z domu Grynberg.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko młodzieży naszej szkoły, ale także przybyłej z  zaprzyjaźnionych gimnazjów.

W poniedziałek 27 kwietnia uczniowie klas pierwszych i trzecich uczestniczyli w spotkaniu z panią Magdaleną Skowrońską – wnuczką państwa Finków.  Niezwykle interesująco opowiadała ona historię swojej rodziny, która w czasie ostatniej wojny przez dwa lata ukrywała rodziny Grynbergów i Rafałowiczów.

Wystawa poprzedzona była akcją wolontariuszy z klas pierwszych naszej szkoły, którzy 19 kwietnia na ulicach Legionowa rozdawali papierowe żonkile – symbolem związanym z przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, Markiem Edelmanem. W każdą rocznicę powstania składał on bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Pani Skowrońska była pełna uznania dla naszej młodzieży za okazane zainteresowanie trudnym tematem relacji polsko – żydowskich. Zwróciła również uwagę, że jesteśmy jedyną legionowską szkołą, która zaprosiła ją na spotkanie z młodzieżą. Wyraziła dalszą chęć współpracy.

Anna Gogolewska, nauczyciel historii

Agnieszka Kapela, nauczyciel języka polskiego

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *