Facebook

LEGIONOWO. Brak konkretów w sprawie szpitala

2015-05-20 10:02:02

NFZ nie dało gwarancji na finansowanie usług medycznych legionowskiemu szpitalowi który miałby powstać w przyszłości. Władze Funduszu obiecały jedynie wykonanie analizy świadczeń udzielanych mieszkańcom powiatu legionowskiego

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Z końcem kwietnia starosta Jan Grabiec zaskoczył informacją, że jest już 3 poważnych inwestorów działających od lat na rynku medycznym gotowych wejść w projekt budowy szpitala. Tymi firmami są Europejski Instytut Medyczny EMC z siedzibą we Wrocławiu, legionowska klinika Mediq oraz Krajowa Fundacja Medyczna czyli właściciel Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie.

Szpital można zorganizować szybko

Starosta zapowiedział również spotkanie na 5 maja z władzami Narodowego Funduszu Zdrowia w celu przekonania ich do kontraktowania przyszłych świadczeń dla mającego powstać w niedalekiej przyszłości szpitala. – Gdybyśmy już w maju dostali deklarację NFZ o kontraktowaniu szpitala, to jesteśmy w stanie w ciągu 3 miesięcy zawrzeć stosowne umowy z podmiotem prywatnym, który zorganizuje szpital w ciągu następnych kilkunastu miesięcy – przekonywał wówczas Jan Grabiec.

Postulaty mogą zostać uwzględnione

5 maja podczas spotkania w Mazowieckim Oddziale NFZ przedstawiciele powiatu i miasta Legionowa zwrócili się do władz NFZ o zwiększenie liczby zespołów obsługujących nocną i świąteczną pomoc lekarską. Obecnie są 2 zespoły i jest to liczba niewystarczająca w stosunku do potrzeb powiatu. – W przyszłym roku planowany jest konkurs na świadczenie usług medycznych dla mieszkańców naszego powiatu w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej i wówczas postulaty te mogą zostać uwzględnione. Przedstawiciele NFZ odnieśli się ze zrozumieniem do argumentów, jakie przedstawili starosta legionowski i prezydent Legionowa – przekonuje Joanna Kajdanowicz, rzecznik prasowy starostwa.

NFZ chce analiz

Ponadto podczas tego spotkania ustalono, że samorządy miasta i powiatu zwrócą się do NFZ o przeprowadzenie analizy świadczeń udzielanych mieszkańcom powiatu legionowskiego przez funkcjonujące w pobliżu placówki szpitalne. – Będziemy też prowadzić rozmowy na temat konsekwencji powstania szpitala w Legionowie dla kontraktowania świadczeń w sąsiednich szpitalach – zapewnia Joanna Kajdanowicz. Wszytko to sprawia wrażenie uruchomienia pewnych działań sondujących konieczność zagwarantowania przez NFZ kontraktowania legionowskiego szpitala.

Czytaj także na stronie 9.

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *