WIELISZEW. Poniżej wszelkich standardów

2015-06-05 8:10:38

Z radnym Edwinem Zezoniem rozmawiamy o łamaniu prawa i nieudanych próbach pozbycia się go z Rady Gminy

Maciej Lerman: – Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję WSA i nie pozostawił suchej nitki na uchwale podjętej przez radnych Gminy Wieliszew ws. wygaszenia pana mandatu radnego.

Edwin Zezoń: Wszyscy bezstronni ludzie, którzy choć trochę interesują się wieliszewskim samorządem nie mieli wątpliwości, że intencją tej uchwały była przedwyborcza próba zdyskredytowania mojej osoby i pozbycia się mnie z rady gminy.

Próba jednak nie udana.

Nie udana? – nie do końca. Wielu ludzi przecież uwierzyło w to, co pisała wówczas “Gazeta Wieliszewska” i w to, co mówił i robił w tej sprawie duet Fabisiak – Kowanacki. Jestem przekonany, że to głównie ich działanie miało wpływ na tak nikczemne działania. Znamiennym jest dla mnie to, że Pan Fabisiak jest, a Pan Kownacki do niedawna był, członkiem partii, w której nazwie jest przymiotnik “obywatelska”.

NSA w wyroku napisał m.in., że postępowanie Rady Gminy Wieliszew ws. wygaśnięcia pana mandatu “nie spełnia standardów demokratycznego państwa prawnego”. Jak by Pan skomentował tę wypowiedź?

Od dłuższego czasu działania zarówno wójta Kownackiego jaki i “jego radnych”, z panem Fabisiakiem na czele, zasługiwały na taki komentarz i ocenę. Jednak analizę takiego postępowania pozostawiam ww. panom oraz niektórym wieliszewskim radnym poprzedniej, ale i obecnej kadencji. Skoro Naczelny Sąd Administracyjny stwierdza, że w demokratycznym państwie prawa jakim jest Polska, Rada Gminy Wieliszew “pod dyrekcją” Marcina Fabisiaka stosuje metody nie spełniające standardów demokratycznego państwa prawa, to czy dla człowieka honoru, z zasadami, może być coś bardziej upokarzającego niż zacytowane stwierdzenie sędziów NSA? Jeśli zatem nie demokracja i prawo, to co – metody rodem z Białorusi? Gdyby takie oceny Sądu dotyczyły mojej działalności podałbym się do dymisji, albowiem wyrok kompromituje naszą gminę w całej Polsce. Puentując ocenę wspomnianych działań, przywołam cytat z wypowiedź marszałka Józefa Piłsudskiego “Wam panowie kury szczać prowadzać, a nie politykę robić”.

Czy nie obawia się pan dalszych problemów?

Znam dobrze, może nawet nazbyt dobrze, metody działania pana wójta Kownackiego oraz pana Fabisiaka, dlatego uważam, że nie spoczną dopóki nie osiągną swojego. Moim zdaniem oni panicznie nie lubią, gdy ktoś im patrzy na ręce lub ma odmienne o nich zdanie, dlatego przywołanie w tym miejscu przysłowia “Kto nie z Mieciem, tego zmieciem” jako motta ich działania wydaje się uzasadnione. W tym kontekście proszę zwrócić uwagę na chociażby rekordową liczbę zwolnień, odejść “na własna prośbę” itp. wśród pracowników UG oraz placówek, dla których Gmina była organem założycielskim. A problemy? Szykany są wobec mnie stosowane niemal nieustannie, w tej kadencji również. Dlatego WSA i NSA już po raz kolejny zajmują się “demokratycznymi metodami działania” gminy Wieliszew wobec mnie. Jednak w całej sprawie nie o mnie chodzi, a o kierunek w jakim podąża nasza Gmina prowadzona przez wójta Kownackiego i “jego radnych” z przewodniczącym Fabisiakiem na czele. Zadaniem wójta i rady gminy jest dbanie o dobro mieszkańców, a nie ciągłe zwalczanie kogoś skutkujące przegranymi procesami lub koniecznością wypłaty im odszkodowań z budżetu Gminy.

Czy jest szansa na zmianę sposobu działania wójta i jak pan to określił – “radnych wójta”?

Szansa jest zawsze, jednak, aby tak się stało ww. osoby musiałyby wznieść się ponad własne uprzedzenia i dziwne ambicje pokazania “kto tu rządzi”. Czy stać je na to? Osobiście wątpię, ale o to proszę ich zapytać – rządzących gminą Wieliszew.

Dziękuję za rozmowę.

Podobne artykuły

Komentarze

3 komentarze

  1. mieszkaniec odpowiedz

    Samo życie. Znam kilu byłych urzędników ze szczebla kierowniczego w tym jednego wice ministra. Kariery na wolnym rynku nie robią. Jakieś drobne doradztwo itp. bardziej po to, żeby nie przyznać się do bezrobocia niż rzeczywiście coś zdziałać. Także wójt jak nie zostanie wójtem to też lekko mieć nie będzie jak jego poprzednicy.

  2. Sławek odpowiedz

    Mieszkańcu czy myślisz, że kredyt to jedyny powód zaangażowania wójta w pracę? To może zapytajmy, czemu Zezoniowi tak zależy na byciu wójtem? Handel gruntami?

  3. mieszkaniec odpowiedz

    Kownacki został wybrany w I turze i większość radnych to jego komitet. Moim zdaniem władca nie do obalenia. Zagłosują lojalni pracownicy gminy i instytucji gminnych, gminni strażacy, podopieczni opieki społecznej bo to wójt wypłaca im zapomogi i już jest 50%. Ja tam się nie dziwię. Wójt ma przyjaciela Franka Szwajcarskiego i walczy o życie bo co by robił jak całe życie na państwowym chlebie. Brak posadki i komornik puka do drzwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *