Nowoczesna energia za 30 milionów

2014-09-16 12:14:56

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej “Legionowo” Sp. z o.o. na terenie istniejącej ciepłowni realizuję budowę nowego źródła kogeneracyjnego ciepła i energii elektrycznej. W środę 3 września władze PEC podpisały umowę na realizacje tej inwestycji

MARCIN CHOMIUK

m.chomiuk@toiowo.eu

 

Umowa została podpisana pomiędzy przedstawicielami PEC “Legionowo” oraz przedstawicielem konsorcjum spółek Eneria – Introl Elektromontaż. Wykonanie nowoczesnego źródła ciepła i energii elektrycznej będzie kosztowało 30 milionów złotych. Mimo to na projekcie skorzystać mają wszyscy.

– Dzięki tej wartej 30 mln zł inwestycji zapewnimy naszym mieszkańcom stałe taryfy za ciepło. Zwiększeniu ulegnie efektywność wytwarzanego ciepła, a co za tym idzie – wzrośnie bezpieczeństwo dostaw energii – mówi prezes PEC Narcyz Tokarski.

Inwestycja, na której realizację w środę podpisano umowę obejmuje budowę trzech silników gazowych o łącznej mocy elektrycznej ok. 6,0 MWe i mocy cieplnej ok. 6,0 MWt oraz kotła gazowego o mocy ok. 8MWt. Układ silników gazowych z pełnym wyposażeniem zostanie zainstalowany w budynku ciepłowni, w miejscu specjalnie do tego wydzielonym po zlikwidowaniu kotłów K5 i K6.

Po zakończeniu inwestycji PEC będzie w stanie dostarczać wytwarzany przez silniki gazowe prąd okolicznym zakładom przemysłowym po konkurencyjnych cenach.

– Dzięki pracy silników napędzanych gazem wytworzymy również ciepło, które będzie wystarczające do dostarczenia mieszkańcom ciepłej wody latem bez konieczności spalania węgla. Uzyskujemy zatem istotny efekt ekologiczny – do produkcji ciepła zużywamy mniej węgla, a dzięki nowoczesnym silnikom do produkcji energii zużyjemy mniej gazu – powoduje to zmniejszenie emisji CO2. To bardzo ważna przesłanka w świetle unijnych dyrektyw i stale zaostrzających się norm emisyjnych – wyjaśnia prezes Narcyz Tokarski. Jak dodaje, w przyszłości, po otrzymaniu koncesji na sprzedaż gazu, dzięki stacji redukcyjnej w Wieliszewie PEC będzie też dostarczał okolicznym mieszkańcom gaz.

Przetarg na budowę bloku kogeneracyjnego zasilanego 3 silnikami gazowymi oraz kotła gazowego, w którym ma być produkowana energia elektryczna i cieplna, został ogłoszony w maju tego roku. Zgłosiło się do niego dwóch oferentów, ale oferta konsorcjum była najkorzystniejsza. W najbliższym czasie PEC zawrze jeszcze kolejną umowę. Tym razem na dostawę gazu i budowę gazociągu. Musi także uzyskać kredyt komercyjny w wysokości 2 mln zł i zakupić działkę pod stację redukcyjną w Wieliszewie. Blok kogeneracyjny i kocioł gazowy mają być gotowe pod koniec 2015 roku.

(mc)

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *