Facebook
Zamykają przejazd

2014-11-12 11:14:17

Już 17 listopada br., a więc dzień po wyborach, przejazd kolejowy w ciągu ulic Parkowej i Wyszyńskiego ma zostać zamknięty dla samochodów. Natomiast 13 grudnia br. ma zostać całkowicie zlikwidowany, tak wynika z oficjalnych informacji dyrekcji PKP PLK

O likwidacji przejazdu wiadomo było jeszcze przed rozpoczęciem budowy tunelu na Przystanku, a więc wtedy, gdy planowano modernizację linii kolejowej relacji Warszawa-Gdańsk. Następnie podczas konsultacji społecznych, mówiło się o budowie podziemnego przejścia dla pieszych w miejscu obecnego przejazdu, bo ruch kołowy miał przejąć tunel. Później okazało się, że przejście wyparowało z planów kolejarzy. Nie zauważyły tego ani władze, ani radni.

 Obudzili się

Dopiero po 4 latach, gdy zaczęło się mówić o otwarciu tunelu, a więc jednocześnie likwidacji przejazdu, wszyscy się obudzili. Zaczęło się zbieranie podpisów przez radnych opozycji i koalicji.

Jakby problem był nowy i dopiero się pojawił. Władze miasta natomiast przeprowadziły

konsultacje na temat tego, czy ludzie chcieliby korzystać z wygodnego przejścia podziemnego czy też niewygodnej, bo z konieczności bardzo wysokiej, poprowadzonej nad trakcją elektryczną, kładki. O dziwo konsultacje te, przeprowadzone na niejasnych zasadach, wskazały że sami mieszkańcy wolą uciążliwą kładkę.

 Przejazd zamkną, a kiedy kładka?

Zgodnie z umową, jaką nasze lokalne władze zawarły z koleją, budowa kładki miała się rozpocząć przed 13 grudnia 2014 r. Do tego tylko momentu kolej zobowiązała się wstrzymać z całkowitą likwidacją przejazdu przy ul. Parkowej/Wyszyńskiego. Tak wynika z pisma dyrektora Jerzego Strzelczyka z Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK datowanego na 5 listopada 2014 r. Tymczasem wiadomo już, że budowa kładki w tym czasie się nie rozpocznie.

Prezydent Miasta Legionowo i Starosta Legionowski dopiero bowiem 7 listopada br. podpisali porozumienie o partnerstwie w sprawie budowy kładki pieszo-rowerowej. Koszt tej inwestycji określony został na 4 mln 700 tys. zł. Sama budowa ma natomiast rozpocząć się wiosną 2015 r. 50% kosztów ma pokryć Skarb Państwa, a po 25 % Powiat i Gmina.

Przejazd do 17 listopada?

Z informacji przekazanej przez rzeczników Urzędu Miasta Legionowo oraz starostwa legionowskiego wynika, że władze mają podpisaną umowę z PKP PLK Zakład Linii Kolejowych na zachowanie przejazdu kolejowego w tym miejscu. Zaś prezydent i starosta zapowiedzieli, że zrobią wszystko, aby utrzymać przejazd do momentu rozpoczęcia prac przy budowie kładki wiosną 2015 r. Zostało im jednak niewiele czasu. Z informacji przesłanej nam 6 listopada br. przez Macieja Dutkiewicza z Zespołu Prasowego PKP PLK wynika bowiem, że zamknięcie ruchu pojazdów samochodowych w ciągu ulic Parkowej i Wyszyńskiego nastąpi 17 listopada 2014 r. Z przywołanego wcześniej pisma PKP PLK wynika natomiast, że całkowita likwidacja tego przejazdu ma nastąpić przed 13 grudnia br.

 

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *