Facebook

Zamykają przejazd

2014-11-12 11:14:17

Już 17 listopada br., a więc dzień po wyborach, przejazd kolejowy w ciągu ulic Parkowej i Wyszyńskiego ma zostać zamknięty dla samochodów. Natomiast 13 grudnia br. ma zostać całkowicie zlikwidowany, tak wynika z oficjalnych informacji dyrekcji PKP PLK

O likwidacji przejazdu wiadomo było jeszcze przed rozpoczęciem budowy tunelu na Przystanku, a więc wtedy, gdy planowano modernizację linii kolejowej relacji Warszawa-Gdańsk. Następnie podczas konsultacji społecznych, mówiło się o budowie podziemnego przejścia dla pieszych w miejscu obecnego przejazdu, bo ruch kołowy miał przejąć tunel. Później okazało się, że przejście wyparowało z planów kolejarzy. Nie zauważyły tego ani władze, ani radni.

 Obudzili się

Dopiero po 4 latach, gdy zaczęło się mówić o otwarciu tunelu, a więc jednocześnie likwidacji przejazdu, wszyscy się obudzili. Zaczęło się zbieranie podpisów przez radnych opozycji i koalicji.

Jakby problem był nowy i dopiero się pojawił. Władze miasta natomiast przeprowadziły

konsultacje na temat tego, czy ludzie chcieliby korzystać z wygodnego przejścia podziemnego czy też niewygodnej, bo z konieczności bardzo wysokiej, poprowadzonej nad trakcją elektryczną, kładki. O dziwo konsultacje te, przeprowadzone na niejasnych zasadach, wskazały że sami mieszkańcy wolą uciążliwą kładkę.

 Przejazd zamkną, a kiedy kładka?

Zgodnie z umową, jaką nasze lokalne władze zawarły z koleją, budowa kładki miała się rozpocząć przed 13 grudnia 2014 r. Do tego tylko momentu kolej zobowiązała się wstrzymać z całkowitą likwidacją przejazdu przy ul. Parkowej/Wyszyńskiego. Tak wynika z pisma dyrektora Jerzego Strzelczyka z Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK datowanego na 5 listopada 2014 r. Tymczasem wiadomo już, że budowa kładki w tym czasie się nie rozpocznie.

Prezydent Miasta Legionowo i Starosta Legionowski dopiero bowiem 7 listopada br. podpisali porozumienie o partnerstwie w sprawie budowy kładki pieszo-rowerowej. Koszt tej inwestycji określony został na 4 mln 700 tys. zł. Sama budowa ma natomiast rozpocząć się wiosną 2015 r. 50% kosztów ma pokryć Skarb Państwa, a po 25 % Powiat i Gmina.

Przejazd do 17 listopada?

Z informacji przekazanej przez rzeczników Urzędu Miasta Legionowo oraz starostwa legionowskiego wynika, że władze mają podpisaną umowę z PKP PLK Zakład Linii Kolejowych na zachowanie przejazdu kolejowego w tym miejscu. Zaś prezydent i starosta zapowiedzieli, że zrobią wszystko, aby utrzymać przejazd do momentu rozpoczęcia prac przy budowie kładki wiosną 2015 r. Zostało im jednak niewiele czasu. Z informacji przesłanej nam 6 listopada br. przez Macieja Dutkiewicza z Zespołu Prasowego PKP PLK wynika bowiem, że zamknięcie ruchu pojazdów samochodowych w ciągu ulic Parkowej i Wyszyńskiego nastąpi 17 listopada 2014 r. Z przywołanego wcześniej pisma PKP PLK wynika natomiast, że całkowita likwidacja tego przejazdu ma nastąpić przed 13 grudnia br.

 

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *