Rekordy: zagęszczenia i temperatury. OKIEM MIESZKAŃCA…
2023-09-01 3:29:48
Cała Polska zmaga się z falą upałów, które najbardziej odczuwają mieszkańcy miast. Na własnej skórze odczuwamy i własnym zdrowiem zaczynamy płacić za błędy poczynione przy tak zwanej „rewitalizacji” centrów miast, gdzie zieleń potraktowano jako przeżytek zastępując ją wszechobecną kostką brukową, granitem czy innym kamieniem
To co wygląda ładnie, gdy jest chłodno, w upalne lato zamienia się śmiertelną pułapkę, zwłaszcza dla osób starszych. Wystarczy wyszukać sobie obrazek ilustrujący rozkład temperatur, tam gdzie są drzewa oraz w miejscach, gdzie dominuje beton i kostka. Różnice są szokujące, bo sięgają nawet 20 stopni Celsjusza.
Czy władze Legionowa wyciągnęły z tego jakieś wnioski, dobry żart. Od dłuższego czasu w legionowskich mediach nie ma dnia, aby nie pojawił się artykuł o budowie kolejnego osiedla szeregowców lub kolejnego bloku. Można oszukiwać mieszkańców wmawiając im, że jest to „rozwój”, niestety praw fizyki i przyrody nie da się oszukać. Te pierwsze miejsce Legionowa pod względem gęstości zaludnienia przekłada się wprost na wzrost temperatury.
Takie są właśnie skutki sprzedawania terenów pod zabudowę i wycinania wszelkiej zieleni. Nie powinniśmy się dziwić, mamy rekordowo zagęszczone miasto, to i będziemy mieli rekordowe temperatury. A to jeszcze nie jest koniec.
Dariusz Nowak
5 komentarzy
Większych głupot jak twierdzenia tego mieszkańca nie słyszałem
Oprócz budynków w zasobach spółdzielni SML-W mamy coraz więcej osiedli domów w zabudowie szeregowej gdzie udział zielni wysokiej czyli drzew wynosi kompletne ZERO, mieliśmy planowane od podstaw nowe osiedle 7 bloków gdzie nie przewidziano ani jednego drzewa, bo całą dostępną przestrzeń przewidziano na potrzeby komunikacji czyli ulice wewnętrzne i parkingi. Do do tego to właśnie zmierza
A tak się zapytam z ciekawości, gość który smaży jajka (nie swoje) na placu w centrum miasta to też jest wina podniesienia temperatury przez mieszkańców i sprzęt AGD czy raczej kamiennej patelni w mieście ???
Dariusz Nowak: nie odpowiadasz na moje pytanie.
Na dzień 31.12.2022 roku zasoby lokalowe Spółdzielni Mieszkaniowej
Lokatorsko-Własnościowej w Legionowie, przedstawiały się następująco:
Lokale mieszkalne:
Ilość budynków w szt. – 143
Ilość lokali w szt. – 8518
Powierzchnia w m2 – 406821
Dodatkowo jeszcze lokale użytkowe 10476 m2 i garaże 5485 m2.
Dane ze: SPRAWOZDANIA ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI SML-W W LEGIONOWIE ZA 2022 ROK.
Ta patologia deweloperska, o której piszesz, przy wielkości zasobów SML-W to ten pryszcz, który wcześniej tak nazwałem.
@Cymes: na terenie osiedli SML-W ilość budynków mieszkalnych jest większa, bo od roku 2007 zarząd spółdzielni w sprawozdaniach rocznych, wykazuje w swoich zasobach cały czas taką samą ilość budynków mieszkalnych – 143 szt.
Przez te 15 lat do 2022r. jednak na terenie osiedli SML-W, budynków mieszkalnych widocznie przybyło i nie są one wliczane do zasobów spółdzielczych, a realizowane są następne w sprawozdaniu zarządu za 2022 – dogęszczenia zgodnie z misją SML-W: “Prowadzenie procesu inwestycyjnego celem zaspakajania potrzeb mieszkaniowych”. Np. budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami w parterze i garażem podziemnym przy ul. Sobieskiego 43 w Legionowie.
Dariusz Nowak: zdecydowanie najbardziej zagęszczona część miasta jest na terenie zasobów spółdzielni SML-W – na stosunkowo małej powierzchniowo części miasta, mieszka aż prawie połowa mieszkańców Legionowa. Mieszkańcy zasobów spółdzielni, jako przedstawiciele ssaków są organizmami stałocieplnymi i posiadają temperaturę ciała zdrowego o wartości ok. 36,6 ºC, a przy gorączce mogą mieć nawet wyższą temperaturę. Mieszkańcy zasobów spółdzielni dla celów życiowych, używają jakieś tysiące dodatkowych źródeł emitujących ciepło np. ciepło wydzielane przez lodówki i inne urządzenia AGD.
Reasumując: zdecydowanie największym i najbardziej zagęszczonym źródłem ciepła dodatkowego w mieście są zasoby SML-W, przy których te różnej maści chałupiny budowane przez deweloperów to pryszcz, Dla jasności nie lekceważę betonozy, dogęszczeń, wycinania drzew itp. – co uważam za postępowanie wielce szkodliwe.
Jak widzisz rozwiązanie problemu, który opisujesz ale w takim ujęciu?