Rowery crossowe – dla kogo są idealne?

2023-03-21 7:32:00
Fani kolarstwa szosowego czy górskiego użytkujący jeden rower? Dlaczego nie! Inżynierowie opracowujący nowe modele jednośladów na pedały coraz częściej myślą o uniwersalnych rozwiązaniach. Bardzo popularne są rowery gravelowe (szosówki z grubymi oponami), a także rowery crossowe. Co warto o nich wiedzieć? Dla kogo będą one najlepszym rozwiązaniem? Postaramy się to wszystko wyjaśnić!

Rowery tego typu są już produkowane przez największe przedsiębiorstwa na świecie. To ze względu na zainteresowanie klientów, pragnących posiadać jednoślad do… zadań specjalnych dla każdego fana wycieczek rowerowych!

Czym jest rower crossowy?

Taki rower to dość ciekawy i nowoczesny rodzaj jednośladu, napędzanego siłą mięśni. Łączy on w sobie cechy pojazdu szosowego i MTB. Jego rama jest bardzo lekka i aerodynamiczna. Najczęściej wykonana jest z aluminium i włókien węglowych, dzięki czemu niska waga idzie w parze z ogromną wytrzymałością. To jednak nie wszystko! Rowery crossowe posiadają dość cienkie opony, umożliwiające generowanie sporych prędkości, a także amortyzatory, tłumiące drgania na kierownicy.

Z jednej strony tego rodzaju rower przeznaczony jest do jazdy po szosie, wykorzystując swój aerodynamiczny kształt, lekkość i wąskie ogumienie. Z drugiej – ze względu na profilowanie, amortyzator oraz wzmocnione felgi, nadają się one do jazdy w terenie. Ta wszechstronność sprawia, że ten rodzaj jednośladów jest coraz częściej wykorzystywany przez użytkowników.

To idealny sposób na rekreację i sport!

Przede wszystkim rowery crossowe to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną wszechstronnego pojazdu do poruszania się po szosie i terenie. Wielu amatorów kolarstwa jeździ często po leśnych traktach czy górskich szlakach, ale też po płaskim, asfaltowym obszarze. Wszystko może odbywać się nawet w trakcie jednej wyprawy, bez możliwości zmiany pojazdu. Crossowe jednoślady są rozwiązaniem tego problemu.

To nie wszystko! Rowery crossowe są świetnym kompromisem dla rowerzystów, którzy chcą mieć swój MTB i szosówkę, ale nie mają gdzie ich chować. Miejsce w piwnicy czy garażu nie jest z gumy, a każdy kolejny rower utrudnia wyciąganie i wkładanie go do przechowalni. Jeden pojazd jest rozwiązaniem tego kłopotu!

Jak dobrać rower crossowy do swoich potrzeb?

Pamiętaj, że spełniają one swoją rolę wyłącznie, gdy są odpowiednio dopasowane do użytkownika. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę? Najważniejsza jest wielkość ramy. Najczęściej producenci podają ten wymiar w calach i powinieneś przeliczyć go na swój wzrost. Niekiedy możesz skorzystać też z dedykowanej tabeli rozmiarów, która pomoże dopasować wielkość roweru.

Druga kwestia to wykonanie ramy. Tutaj postaw na lekkość i wszechstronność. Zwróć uwagę na możliwości widelca, a także trwałość opon. Zweryfikuj charakterystykę i możliwości hamulców – powinny one pochodzić z linii produkcyjnych najlepszych marek. Pozostałe podzespoły też mogą mieć znaczenie. Gotowy? No to w drogę!

Sprawdź pełną ofertę rowerów Trek w FabrykaRowerow.com

Artykuł partnera

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *