Samoloty bojowe nad Legionowem

2016-07-07 2:02:14

W piątek wieczorem (8 lipca) dla uczczenia szczytu NATO nad Stadionem Narodowym w Warszawie przeleci w szyku defiladowym kilkadziesiąt samolotów reprezentujących Siły Powietrzne RP oraz krajów członkowskich NATO. Całkiem możliwe, że i na niebie powiatu legionowskiego będziemy mogli je dostrzec.

Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w defiladzie weźmie udział ponad 30 samolotów z ośmiu krajów członkowskich sojuszu, tj. z Polski, Turcji, Niemiec, Węgier, Czech, Hiszpanii, Rumunii i Słowacji. Każde z ośmiu ugrupowań prowadziły będą polskie samoloty F-16 lub Mig-29. Przelot rozpocznie Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” z 6 samolotami TS-11 w ugrupowaniu „FLAGA”, wypuszczając dymy w barwach narodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie wzdłuż Wisły przelecą Tureckie F-16, niemieckie Eurofightery, węgierskie i czeskie Gripeny, hiszpańskie Hornety, rumuńskie Mig-21 oraz słowackie Mig-29. Przelot zamknie NATO-wski samolot wczesnego ostrzegania AWACS. Powietrzna defilada rozpocznie się o godz. 19.30 i potrwa kilka minut, jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów, to samoloty wykonają przelot z północy na południe na wysokości od 150 do 300 m nad ziemią, z prędkością od 400 do 600 km/h.

Maszyny będą startowały z baz w Krzesinach, Mińsku Mazowieckim i Dęblinie. Aktualnie trwają ostatnie przygotowania do pokazu. Lotnicy dopracowują szczegóły związane z realizacją poszczególnych zadań. Gdzie dokładnie będzie się formował szyk samolotów bojowych, tego nikt w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych nie chciał zdradzić. Jednak pewne jest, że samoloty przylecą z północy, a więc najpewniej sformują swe szyki nad powiatem legionowskim.

oprac. JR, źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Fot. pl.wikipedia.org

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *