Facebook
Samorząd Mazowsza wspiera uczniów z Warszawy i powiatów okołowarszawskich

2020-07-27 9:02:08

Skatepark i pumptrack pod Kopą Cwila, budowa skateparku w gminie Izabelin czy boiska do gry w piłkę nożną w Starym Kraszewie to część inwestycji, które jeszcze w tym roku zostaną zrealizowane dzięki wsparciu samorządu województwa. To nie jedyna pomoc. 62 szkoły z Warszawy i powiatów okołowarszawskich zostaną także wyposażone w sprzęt komputerowy do prowadzenia zajęć online. Władze Mazowsza przeznaczyły na ten cel 35 mln zł z czego 28 mln zł to środki unijne.

Wsparcie edukacji zdalnej

W tym roku konieczne okazało się wsparcie rozwoju edukacji zdalnej na Mazowszu – podkreśla marszałek Adam Struzik. Dzięki środkom z UE do szkół trafi niezbędny do prowadzenia zdalnych lekcji sprzęt i oprogramowanie. Będą to stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, laptopy, tablety, moduły i programy edukacyjne, drukarki, projektory oraz urządzenia wielofunkcyjne. Jak dodaje marszałek – Szkół nie stać na tak kosztowne zakupy, dlatego właśnie na ten cel postanowiliśmy przeznaczyć 35 mln zł, dzięki którym z pomocy skorzysta aż 236 placówek z całego Mazowsza. Nauczyciele przy użyciu zakupionego w projekcie sprzętu i oprogramowania wezmą udział w szkoleniach i instruktażach z prowadzenia nauki w formie zdalnej. Uczniowie, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i z niepełnosprawnościami otrzymają urządzenia mobilne (laptopy/tablety) oraz dostęp do Internetu. – Mam pod opieką dzieci ze specyficznej grupy i nie ukrywam, że duża część uczniów bo ok. 20 proc. miało problem z dostępem do internetu czy posiadaniem jakiegoś sprzętu komputerowego – podkreśla Elżbieta Nowakowska, dyrektor Szkoły Specjalnej w Warszawie. – Po części wynika to trochę z sytuacji rodzin mających dzieci niepełnosprawne, gdzie jednak jeden z rodziców musi zrezygnować z pracy, a stan materialny tych rodzin jest dużo gorszy – podsumowuje. Wsparciem zostaną objęci uczniowie nieposiadający w domu możliwości technicznych do uczestnictwa w zdalnych lekcjach.

Całkowita wartość projektu to 35 mln zł, z czego ok. 25,8 mln zł zostanie przeznaczonych na wyposażenie szkół i placówek oświaty w sprzęt TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne) do prowadzenia zajęć edukacyjnych, 5,2 mln zł trafi na wyposażenie szkół i placówek w pakiety oprogramowania, a 680 tys. zł na szkolenia dla ok. 800 nauczycieli oraz 2000 uczniów. W Warszawie i powiatach okołowarszawskich pomoc otrzyma aż 62 szkoły.

2,5 mln zł na bazę sportową dla Warszawy i powiatów okołowarszawskich

Remont boiska szkolnego do siatkówki i koszykówki przy Szkole Podstawowej nr 114 w Warszawie, rewitalizacja toru wrotkowo-rolkowego oraz rozbudowa miejsca do uprawiania sportów wrotkowo-rolkowych czy rozbudowa skateparku na Stadionie Miejskim w Legionowie, to tylko niektóre inwestycje ze wsparciem samorządu Mazowsza. To ważne z punktu widzenia mieszkańców inwestycje, dlatego chcemy pomóc mazowieckim gminom w ich realizacji – przekonuje wicemarszałek Wiesław Raboszuk i dodaje – Pomożemy nie tylko w remontach tych już wysłużonych obiektów sportowych, ale też w budowaniu nowych, takich jak np. place zabaw, skateparki dla młodzieży czy siłownie dla starszych. Na realizację zadania samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył w tym roku 10,1 mln zł na zrealizowanie aż 115 przedsięwzięć. Do Warszawy i powiatów okołowarszawskich trafi 2,5 mln zł na wykonanie 27 inwestycji.

Wsparcie na rozwój bazy sportowej otrzymają Warszawa i Nowy Dwór Mazowiecki oraz gminy: Cegłów, Dębe Wielkie, Jadów, Jakubów, Kałuszyn, Legionowo, Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Nieporęt, Siennica, Stanisławów, Wieliszew, Wołomin, Klembów, Baranów, Izabelin i powiaty: miński, pruszkowski, a także warszawski-zachodni.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *