SEROCK. Młodzież na wrasztatach artystycznych w czeskim Lanskroun

2015-06-25 2:13:38

W ramach współpracy partnerskiej między Serockiem i Laskroun, dwoje uczniów z klasy I TL oraz dwóch uczniów z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku miało okazję wziąć udział w warsztatach artystycznych w Czechach.

W dniach 17-21 czerwca 2015 r. korzystając z uprzejmości Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Gminy w Serocku w ramach współpracy partnerskiej między Serockiem i Laskroun, dwoje uczniów z klasy I TL  (Paulina Bednarska i Szymon Oleksiak) oraz dwóch uczniów z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku (Mateusz Filipek i Damian Sosnowski) wraz z opiekunem grupy p. Grażyną Zarembą miało okazję wziąć udział w warsztatach artystycznych w Czechach. Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu Clay Fest for V4, którego głównym organizatorem jest czeskie miasto Lanskroun a partnerem projektu jest Miasto i Gmina Serock.

Rano 17 czerwca 2015r. wyruszyliśmy w naszą podróż spod Urzędu Miasta i Gminy w Serocku na Dworzec Wschodni w Warszawie, a następnie pociągiem do miejscowości Ceska Trebova. Przejazd był długi, lecz niezbyt męczący, mogliśmy podziwiać piękne widoki znajdujące się za oknem. Na dworzec w Ceskiej Trebovej dojechaliśmy ok. godziny 16:30. Jak się okazało, czekano już na naszą grupę, aby przetransportować nas do pensjonatu, w którym mieszkaliśmy przez następne trzy dni.

W wymianie tej brały udział jeszcze cztery grupy: Kezmarok- Słowacja, Dzierżoniów-Polska, Hajduszoboslo- Węgry, młodzież z Czech oraz nasza grupa z Serocka. Wszyscy byli bardzo sympatyczni i bardzo koleżeńscy. Przez cały pobyt zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, poznawaliśmy kulturę i obyczaje, podziwialiśmy malownicze krajobrazy charakterystyczne dla tego kraju oraz miasta, w którym przebywaliśmy. Odwiedziliśmy wiele galerii obrazów oraz muzeów, dzięki czemu lepiej mogliśmy poznać i zrozumieć twórczość i światopogląd czeskich artystów.

W czwartek byliśmy w ratuszu w Lanskroun, gdzie każda z grup przedstawiała prezentacje na temat swojego miasta, opowiadała o sztuce w jego okolicy, a także o kulturze w nim panującej. Byliśmy zaskoczeni, i zachwyceni tym, ile się możemy dowiedzieć o poszczególnych miejscowościach.

W piątek mieliśmy okazję wziąć udział w wyjątkowych warsztatach artystycznych, po których przyszedł czas na przedstawienie naszej twórczości mieszkańcom miasteczka podczas obywającego się festynu. Wielu ludzi przyszło podziwiać nasze obrazy, my natomiast mogliśmy w tym czasie obserwować występy ludowych zespołów pieśni i tańca tego regionu  – byliśmy zachwyceni tym, co zaprezentowały poszczególne zespoły.

Następnego dnia (sobota) razem z przewodnikiem wybraliśmy się do sąsiedniego miasta- Litomyśl, gdzie zwiedziliśmy galerie obrazów, poznawaliśmy krajobrazy tego miasta, które pięknie prezentowały się z wieży widokowej.

Byliśmy zauroczeni pięknem okolicznej scenerii, gościnnością i serdecznością mieszkańców odwiedzonych miast. Podczas tego pobytu poznaliśmy wielu cudownych ludzi, zawiązaliśmy liczne przyjaźnie nie tylko ze współlokatorami pensjonatu, w którym mieszkaliśmy, lecz także z mieszkankami Lanskroun, naszymi rówieśniczkami, które z chęcią nas oprowadzały po miejscach popularnych wśród młodzieży (stadion, jezioro- rybnik)   i opowiadały o mieście, planach na przyszłość i swoich perspektywach.

W niedzielę 21 czerwca nadszedł czas naszego wyjazdu. Z jednej strony cieszyliśmy się, że wracamy do swoich domów, lecz z drugiej nie chcieliśmy opuszczać jeszcze urokliwego miasta, które stało nam się bliskie oraz nowo poznanych przyjaciół. Trudno nam było pożegnać się ze wszystkimi i ruszyć w drogę powrotną. Gdybyśmy mogli jeszcze tam wrócić lub zostać tam dłużej bez wahania byśmy to zrobili, poznalibyśmy lepiej miasto i tajemnice, które w sobie kryje.

Paulina Bednarska, uczennica kl. I TL PZSP w Serocku

źródło: www.serock.pl

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *