SEROCK. Nagła ewakuacja ratusza

2015-12-16 8:46:55

We wtorek 15 grudnia o godzinie 9.00 na skutek nagłego pojawienia się ognia w pomieszczeniach na parterze ewakuowano z budynku Urzędu Miasta i Gminy w Serocku znajdujących się w środku ludzi. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ponieważ była to akcja… zaplanowana.

 

Zgodnie z przyjętym scenariuszem, próbna ewakuacja urzędu zarządzona została na skutek nagłego pojawienia się ognia w pomieszczeniach na parterze budynku. W treningu uczestniczyła jednostka OSP z Serocka, która podjęła akcję gaśniczą, ewakuowała rannych i zaczadzonych, a także udzieliła pierwszej pomocy przedmedycznej.

Trwała awaria sieci energetycznej
Nadzór nad prawidłowym przebiegiem ewakuacji i prowadzonymi działaniami ratowniczymi sprawował zastęp jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP z Legionowa pod dowództwem kpt. Tomasza Surackiego oraz Komendant Miejsko–Gminny Straży Pożarnych w Serocku dh. Marian Malinowski. W części szkoleniowej treningu Prezes Zarządu OSP Serock dh. Sławomir Czerwiński dokonał omówienia i pokazu możliwości bojowych i ratowniczych nowego samochodu ratowniczo–gaśniczego MAN z napędem na cztery koła, który od listopada znajduje się w dyspozycji jednostki OSP Serock. Przyjęty scenariusz treningu zakładał trwałą awarię sieci energetycznej i pracę ratusza w systemie awaryjnego zasilania. W trybie alarmowym ściągnięty został agregat prądotwórczy, będący w posiadaniu urzędu, z którego do końca dnia pracy zasilany został UMiG w Serocku.

Ocena przebiegu akcji
W ocenie burmistrza Sylwestra Sokolnickiego oraz przedstawiciela PSP Legionowo założony cel treningu, czyli doskonalenie umiejętności praktycznego zachowania się interesantów i pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Serocku w sytuacji zagrożenia i ewakuacji urzędu, został osiągnięty. Omówiony został przebieg treningu oraz wskazane elementy, które wymagają doskonalenia. Czas opuszczenia budynku, przestawienia samochodów i stawiennictwa na miejscu ewakuacji wyniósł 6 minut. Na wysoką ocenę zasługują działania jednostki ratowniczej OSP w Serocku uczestniczącej w treningu, a także Komisariatu Policji w Serocku, który bardzo szybko podjął działania zapewniające bezpieczeństwo podczas zdarzenia.

DB

Fot. UMiG Serock

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *