SEROCK/SKUBIANKA. Mieszkańcy skarżą się na drażniące dymy z poligonu

2019-11-04 9:13:27

Na poligonie w Skubiance nad Zegrzem (gmina Serock), który znajduje się w niedalekiej okolicy od zabudowy mieszkaniowej często odbywają się ćwiczenia z użyciem dużej ilości granatów, rac, świec dymnych. Drażniące i ograniczające widoczność dymy przez wiele godzin są wdychane przez mieszkańców okolicznych domów


Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości spowodowane ćwiczeniami na poligonie w Skubiance nad Zegrzem (gmina Serock). Według nich, często w okresie jesiennym, w wilgotnym stojącym wśród drzew powietrzu, odbywają się ćwiczenia z użyciem dużej ilości granatów, rac, świec dymnych. Jak informują, nieobojętne dla zdrowia, śmierdzące, drażniące i ograniczające widoczność dymy przez wiele godzin są wdychane przez mieszkańców okolicznych domów, w tym przez małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze, z chorobami płuc. Ich zdaniem szkolenia z użyciem substancji dymotwórczych mogą odbywać się na terenach wielu poligonów oddalonych od zabudowy mieszkaniowej. Jak udało nam się ustalić z poligonu w Skubiance korzysta wiele jednostek wojskowych. M.in.: 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, jednostka ta realizuje na nim swoje szkolenia jeden weekend w miesiącu. O to jakie inne jednostki prowadzą swoje szkolenia na poligonie w Skubiance zapytaliśmy Dowódcą Garnizonu Zegrze. So sprawy będziemy wracać.

Paulina Nowicka

Komentarze

2 komentarze

  1. Tomix odpowiedz

    Pytanie nr 1. Co było pierwsze? Ośrodek ćwiczeń, czy domy. Obawiam się, że ośrodek. Więc pretensje do siebie. Maski zakupić i urządzenia do wentylacji lub przenieść się gdzie indziej tylko nie w rejon strzelnicy, lotniska lub innego poligonu.

  2. Kwiatkowski z Legionowa odpowiedz

    Największe dziady kupują, za niewielkie pieniądze, ziemię w pobliżu poligonów, lotnisk i na terenach zalewowych. Później skamlą do gazet, że niebezpiecznie, głośno i wszyscy dookoła są winni ich położeniu. Szkoda, że nie zbudowaliście domu na środku poligonu, byłoby jeszcze taniej i weselej !!! Teraz kupcie sobie maski przeciwgazowe i powodzenia !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *