Facebook
SEROCK. Święto dziękczynienia za urodzajne plony

2016-09-05 11:37:03

Wrześniowe Święto Darów Ziemi, tradycyjnie organizowane w Woli Kiełpińskiej, dla serockich gospodarzy, rolników i sadowników, to święto dziękczynienia – za urodzajne plony i owocne zbiory. Dla mieszkańców i sympatyków Serocka to przedsięwzięcie podsumowujące lato i wprowadzające w sezon jesienny.

Tegoroczne dożynki, które w tym roku odbyły się 4 września, rozpoczęła uroczysta Msza święta, podczas której gospodarze sołectw z gminy Serock złożyli na ołtarzu dziękczynne kosze i wieńce – owoce ich tegorocznych plonów i zbiorów. Tematyka kazania księdza Andrzeja Marchlewskiego – proboszcza parafii w Woli Kiełpińskiej – koncentrowała się również wokół dziękczynienia za ciężką pracę w gospodarstwie, na polach i w sadach.

IMG_2826

Po Eucharystii korowód z darami przeszedł na plac obok kościoła, gdzie co roku odbywa się impreza plenerowa. Ze sceny, którą przez całe popołudnie zdobiły przyniesione kosze i wieńce dożynkowe – przybyłych na święto – powitał gospodarz uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku Artura Borkowskiego oraz zaproszonych gości.

W tym roku, po raz pierwszy na dożynkach gościła delegacja z zaprzyjaźnionego Radzionkowa, która wzbudzała zainteresowanie regionalnymi strojami.

W części artystycznej na scenie zaprezentowali się jako pierwsi: działający od grudnia ubiegłego roku chór Miasta i Gminy Serock „Cantores Adalberti” pod przewodnictwem Jana Krutula oraz Ludowy Zespół Artystyczny „Serock” prowadzony przez Kamila Rzącę.

IMG_2935

Główną atrakcją dla publiczności okazał się koncert zespołu MIG, który wykonał swoje największe hity. Fani zgromadzeni pod sceną śpiewali z grupą wszystkie utwory za co w nagrodę otrzymywali płyty zespołu. Na koniec występu wielka „migowo – kiełpińska” rodzina zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie. Tuż po nich na scenę wbiegli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Skubianki, którzy zaprezentowali kilka hitów zespołu Enej.

Tradycyjnie na Święcie Darów Ziemi nie zabrakło również rękodzielników i wystawców, których stoiska jak zawsze były chętnie odwiedzane. O kwestię kulinarną zadbały nasze niezawodne gminne gospodynie wiejskie. Jak co roku zainteresowanym rolnikom porad udzielali przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Na stoisku promocyjnym Urzędu Miasta i Gminy w Serocku można było nie tylko otrzymać pamiątkowy gadżet, ale również podpisać deklarację o przystąpieniu do akcji „drzewo 600-lecia”, w ramach której w 2017 roku rozdamy mieszkańcom do posadzenia 600 drzew.

IMG_3108

Jak co roku przedsięwzięciu towarzyszył konkurs na najpiękniejszy wieniec i kosz dożynkowy. Dużo śmiechu i radości towarzyszyło zabawom, w których sołectwa rywalizowały z sobą w rzucaniu skarpetą do wiadra, wyścigach w workach, czy przeciąganiu ciągnika.

Zwycięzcy konkursów zostali zaproszeni na scenę po odbiór nagród.

Dożynki zakończył występ zespołu Remont, który zaprezentował covery polskich i zagranicznych utworów popowych i rockowych.

Serdecznie dziękujemy Państwu za liczną obecność i wspólną zabawę. Kosze i wieńce dożynkowe mogą Państwo obejrzeć na wystawie w holu Urzędu Miasta i Gminy w Serocku.

UMiG Serock

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *