Siłownia dla początkujących

2017-05-26 11:57:39

Każdy kto pierwszy raz odwiedził siłownię zadaje sobie podobne pytanie. Od czego powinno się zacząć trening?
Przede wszystkim należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa ćwiczeń. W pierwszej kolejności warto skorzystać z pomocy osoby bardziej doświadczonej. Najlepszym wyborem jest skorzystanie z usług trenera personalnego. Rady instruktora są bezcenne, jednak każdy ćwiczący na siłowni powinien również stale pogłębiać swoją wiedzę na temat treningu.

 

 

Jak trenować?

Na samym początku jak już wcześniej pisałem należy poradzić się bardziej doświadczonej osoby. Trening choć jest ważny stanowi jedynie jeden z trzech filarów pracy nad muskulaturą. W celu osiągnięcia sukcesu konieczne jest również zastopowanie odpowiedniej diety oraz zadbanie o regenerację. Częstym błędem popełnianym przez nowicjuszy jest zbyt forsowny trening. Chęć osiągnięcia szybkich rezultatów przynosi odwrotne rezultaty do zamierzonych i zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji.

Zaczynać należy od małych ciężarów i opanowania prawidłowej techniki. W czasie treningu siłowego mięśnie są stale narażone na tak zwane mikrourazy. Aby organizm był wstanie się zregenerować konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diety. Niestety wiele osób pomija ten element, przez co ich mięśnie nie mogą się rozwijać.

Kolejnym ważnym i często lekceważonym elementem udanego treningu jest regeneracja organizmu. Trening stanowi impuls do wzrostu tkanki mięśniowej, dieta dostarcza niezbędnego paliwa dla mięśni natomiast odpoczynek jest konieczny by organizm miał czas na regeneruję i rozwój uszkodzonych włókien.

Plan treningowy

Wybór dobrego planu treningowego stanowi dla wielu nowicjuszy ogromny problem. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą trudno jest zdecydować się, od jakich ćwiczeń należy zacząć. Niestety dużym błędem jest naśladowanie w czasie ćwiczeń innych bardziej zaawansowanych osób lub kopiowanie bezrefleksyjnie gotowych planów z internetu. Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie o pomoc w opracowaniu indywidualnego planu treningowego kogoś, kto się na tym zna. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe warto skorzystać z fachowej literatury gdzie zamieszczone są gotowe plany treningowe dla osób początkujących. Tak jak pisałem wcześniej, w pierwszej fazie treningu należy skoncentrować się głównie na technice dopiero później można zacząć ćwiczenia na triceps lub mięśnie brzucha.

Komentarze

1 komentarz

  1. Kettlebells odpowiedz

    Moim zdaniem ćwiczenia z kettlebells mogą wykonywać zarówno osoby początkujące jak i bardziej doświadczone 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *