Facebook
Skład, wartości odżywcze i prozdrowotne działanie migdałów

2019-12-06 6:09:40
Wielu z nas migdały zalicza do orzechów. Jak sie okazuje, to błąd. Migdały to nie orzechy, a nasiona migdałowca – drzewa występującego na obszarach Azji, Afryki i południowej Europy. Jakie cenne składniki zawierają w swoim składzie? Dlaczego są tak ważne w zbilansowanej diecie. Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie wartości odżywcze posiadają migdały
  • jak spożywanie migdałów wpływa na nasze zdrowie
  • kto szczególnie powinien przemycać je do swojej diety

Migdały- wartość odżywcza

W składzie migdałów znajdziemy imponującą ilość i różnorodność cennych dla zdrowia składników. Stanowią one bogate źródło witaminy E uznawanej za jeden z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy. Dostarczają one do diety także ważnych dla układu nerwowego witamin z grupy B, flawonoidów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Migdały są także bogate w wiele składników mineralnych niezbędnych do prawidłowej pracy całego organizmu. W ich składzie znajdziemy m.in. mangan, miedź, magnez, cynk, sód, wapń czy potas. Ich regularne spożywanie jest także polecane ze względu na obecność błonnika pokarmowego, którego wpływ na układ pokarmowy jest nieoceniony.

Migdały – właściwości prozdrowotne

Regularne spożywanie migdałów może przynieść dla naszego organizmu szereg wymiernych korzyści. Oto niektóre z nich:

  • poprawa profilu lipidowego i pracy układu sercowo-naczyniowego
  • normalizacja poziomu glukozy we krwi
  • działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne
  • ograniczenie stresu oksydacyjnego komórek
  • wzmocnienie układu nerwowego i mózgu
  • wsparcie odporności i systemów obronnych organizmu

Kto powinien sięgać po migdały jak najczęściej?

Ze względu na wysoką zawartość magnezu i witamin z grupy B regularne spożywanie migdałów jest polecane osobom narażonym na stres, pracującym umysłowo a także sportowcom. Z kolei wysoka zawartość kwasu foliowego czyni je produktem obowiązkowym w diecie kobiet ciężarnych. Z uwagi na wysoką zawartość białka migdały warto także przemycać do diety wegańskiej i wegetariańskiej. Migdały, pomimo wysokiej kaloryczności są także polecane osobom na diecie redukcyjnej – obecne w nich kwasy tłuszczowe regulują metabolizm i zapobiegają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *