SKUBIANKA. Rosjanie nie oddadzą Skubianki. Trwa batalia o Ośrodek Wypoczynkowy?

2022-06-02 9:32:03

30 kwietnia br. minął termin, do którego Ambasada Federacji Rosyjskiej miała przekazać stronie polskiej ośrodek wypoczynkowy w Skubiance (gm. Serock). Tak się jednak nie stało…


O tej sprawie piszemy od 2015 r. Obecnie, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, strona Polska oprócz innych sankcji, wydaliła 45 rosyjskich dyplomatów i zablokowało konta rosyjskiej ambasady.

Powrót do tematu

Na początku kwietnia br. powróciliśmy do tematu co spowodowało, że 13 kwietnia br. Lasy Państwowe wypowiedziały Federacji Rosyjskiej obowiązującą do 2025 r. umowę dzierżawy ośrodka.
Jak wynikało z redakcyjnych ustaleń do wypowiedzenia umowy mogła przyczynić się interwencja Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka,

Wejście na drogę prawną

Oficjalnie powodem wypowiedzenia umowy była trwająca wojna na Ukrainie oraz brak opłat za dzierżawę w wysokości 12 tys. zł (miesięcznie) od lutego br. Pod koniec kwietnia br. Michał Gzowski rzecznik Lasów Państwowych zapowiadał, że jeżeli ośrodek nie zostanie przekazany do 30 kwietnia br. strona Polska wystąpi na drogę sądową.

Pytania do Ministerstwa

O to czy ośrodek został zwrócony w ostatnim czasie zapytała jedna z posłanek klubu parlamentarnego Polska 2050, Hanna Gill-Piątek. Z odpowiedzi wynika, że ośrodek nie został przekazany w polskie ręce.
W pytaniach do Ministerstwa Klimatu i Środowiska znalazło się także pytania o stan techniczny budynków znajdujących się na zarządzanej przez Rosjan działce. Z odpowiedzi wynika, że ministerstwo nie ma możliwości zweryfikowania stanu technicznego budynków. A w związku z nieoddaniem ośrodka „koniecznym było wstąpienie na drogę postępowania cywilnego w tej sprawie”. Do sprawy będziemy wracać.

red.

Komentarze

1 komentarz

  1. pwn odpowiedz

    A jaką mi robi tak naprawdę różnicę jakim językiem posługują się ludzie którzy kontrolują ten teren ?

    P.S Dajcie ośrodek policji i prokuraturze. Tylu nawsadzali na niezawiązane sznurówki że nagroda im się należy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *